Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
23/11/2022 - 10:05

Będą dopłaty do fotowoltaiki po nowemu. Ile pieniędzy można dostać na prąd ze słońca?

Z jednej strony kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie, z drugiej, restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza odejście od węgla i postawienie na odnawialne źródła energii. To sprawia, że niektórzy inwestują w dotowane przez państwo solary, choć od kwietnia skończyła się fotowoltaiczna sielanka, bo tego rodzaju instalacje zaczęły funkcjonować na wolnym rynku producentów energii. Kto mimo tego zdecyduje się na darmowy prąd ze słońca, od połowy grudnia może liczyć na większe dofinasowanie

- Przygotowaliśmy kolejną edycję programu "Mój Prąd" - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Indywidualny prosument będzie mógł otrzymać 6 tys. zł dofinansowania, a magazyny energii 16 tys. zł. To są dwie nowe dobre zmiany, które chcemy wprowadzić od 15 grudnia  – poinformowała  Moskwa podczas konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że w kwietniu  ruszył nabór wniosków w czwartej odsłonie programu promocji fotowoltaiki.   Dotacje nadal można otrzymać do instalacji samych paneli. Na większe dopłaty, nawet do 20,5 tys. złotych,  mogą liczyć ci, którzy rozszerzą inwestycję o magazyny energii i systemy zarządzania energią. Nabór wniosków ma potrwać do 22 grudnia bądź do wyczerpania  puli pieniędzy czyli 350 mln zł.

czytaj też Tak ludzie ratują oszczędności w złotówkach. Czy ten hit nadal się opłaca?  

czytaj też Ile można dorobić do emerytury po nowemu. Zmieniają się limity

Z jednej strony kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie, z drugiej, restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza odejście od węgla i postawienie na odnawialne źródła energii. To sprawia, że niektórzy inwestują w dotowane przez państwo solary, choć od kwietnia skończyła się fotowoltaiczna sielanka, bo tego rodzaju instalacje zaczęły funkcjonować na wolnym rynku producentów energii.

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podczas  konferencji prasowej wskazywał, że w efekcie działań konsekwentnie realizowanych przez rząd odnawialne źródła energii umocniły swoją pozycję w systemie elektroenergetycznym, a ich moc znacząco wzrosła w ciągu ostatnich lat.

czytaj też Dają ponad sto tysięcy na docieplenie domu! Jak się dobrać do tej wielkiej kasy

- Od lipca 2020 roku a więc od momentu pierwszego listu intencyjnego, który został wówczas podpisany z przedstawicielami branży morskiej energetyki wiatrowej moc zainstalowana w OZE w Polsce wzrosła blisko dwukrotnie. To pokazuje jak wielki skok został dokonany w rozwoju OZE w naszym kraju.  Od 2020 roku moc zainstalowana w źródłach odnawialnych wzrosła o ponad 8,5 gigawatów, osiągając 21 gigawatów – przytacza dane Zyska. ([email protected])

.


Dziękujemy za przesłanie błędu