Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
10/09/2022 - 11:15

IV Salon Przemysłu Turystycznego. Seniorze, bądź aktywny. Działaj, a naprawdę dużo skorzystasz [FILM, ZDJĘCIA]

Seniorzy to ta grupa społeczna, która stawia na aktywny tryb życia (jeśli tylko nie ma ku temu przeciwskazań zdrowotnych). To oni wychodzą i wyjeżdżają na wycieczki, są za pan brat z turystyką. To oni napędzają właśnie turystykę senioralną. Jakie szanse i wyzwania przed stoją przed nią?

O tym i innych zagadnieniach związanych z polityką senioralną dyskutowali dzisiaj goście, biorący udział w panelu „Seniorzy, przyjeżdżajcie – szanse i wyzwania związane z turystyką senioralną”: Grzegorz Piechotka, wiceprezes Zarządu Fundacji Festiwal Biegów, Wiesława Borczyk, prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Dariusz Chorużyk, burmistrz Piwnicznej-Zdroju. Ten panel otworzył dzisiaj IV Salon Przemysłu Turystycznego w piwniczańskim uzdrowisku.

W ponad 38-milionowej populacji mieszkańców Polski liczba seniorów przekracza już dziesięć milionów osób i ma tendencję rosnącą. Seniorzy to ta grupa społeczna, która stawia także na aktywny tryb życia (jeśli tylko nie ma przeciwskazań zdrowotnych). Wychodzą i wyjeżdżają na wycieczki, są za pan brat z z aktywnym trybem życia. Ta grupa wiekowa jest i będzie w kolejnych latach, jak prognozują specjaliści w tym zakresie bardzo ważnym elementem w segmencie turystyki.

Czytaj także: IV Salon Przemysłu Turystycznego. Turystyka uzdrowiskowa. Jaki model wypoczynku wybieramy?

Musimy być przygotowani na to, że ta właśnie grupa będzie coraz aktywniej spędzała swój wolny czas. I to już się dzieje. W związku z tym musimy mieć przygotowaną dostosowaną do potrzeb i zainteresowań seniorów ofertę oraz produkty.

Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, wie na temat polityki senioralnej i właśnie potrzeb tej grupy wiekowej dosłownie wszystko.

- Musimy patrzeć na tę grupę kompleksowo – mówiła podczas dzisiejszego panelu prezes Wiesława Borczyk. – Jako całość. Dzisiejszy seniorzy to grupa bardzo aktywnych ludzi, świadoma tego, że starzenie się to normalny, naturalny czas biologiczny człowieka.

Wiesława Borczyk  podkreśliła, że społeczeństwo senioralne nie jest tym społeczeństwem sprzed kilku czy kilkudziesięciu lat. Jak zaznaczyła tych, którzy wzięli dzisiaj udział w tym panelu, tych, którzy, mimo nienajlepszej pogody wybrali się na wycieczkę w góry nie trzeba przekonywać do tego, by nie stronić od ruchu. Rodzi się zatem pytanie: jak przekonać tych, którzy stronią od aktywności? Jak ich zachęcić do tego, że warto w swoim życiu senioralnym coś zmienić?

Czytaj także: IV Salon Przemysłu Turystycznego. Jak szkoły kształcą kadry dla branży turystycznej? Uczniowie są najlepszą rekomendacją

- Samorządy, jeśli chodzi o ofertę dedykowaną seniorom są jak najbardziej za. Co więcej - tę ofertę rozwijają – zaznacza Dariusz Chorużyk, burmistrz Piwnicznej-Zdroju. – Będąc na emeryturze warto wyjść z domu. Co Piwniczna - Zdrój ma do zaoferowania? Niezależnie od oferty hotelowej, mamy piękny teren. Warto ten teren poznać. Nie zaszywajmy się w czterech ścianach. Szukajmy w lokalnym środowisku ludzi, którzy chcą działać. Podłączcie się do tych „lokomotyw”, a z biegiem czasu przekonacie się, że warto działać, że życie seniora może być ciekawe i inspirujące. Przyjeżdżajcie – drodzy seniorzy do Piwnicznej-Zdroju!, Zapraszamy do nas Wszystkich.

[email protected], fot i film. IMDziękujemy za przesłanie błędu