Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 30 czerwca. Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
26/05/2024 - 21:05

Wpadli na pomysł, który da im dominację nad przetwarzaniem nieprzebranych zasobów

We Francji w miejscowości Longlaville, tuż przy granicy z Belgią i Luksemburgiem, nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwszą na świecie fabrykę biorecyklingu tworzyw sztucznych przy użyciu enzymów. Jest to unikalny na skalę światową proces przekształcania odpadów w tworzywa sztuczne nadające się do nieskończonego recyklingu.

Po zapewnieniu znacznych środków finansowych ze strony państwa i wsparciu prezydenta Macrona uruchomienie pierwszej jednostki produkcyjnej na skalę przemysłową planowane jest na 2025 rok. Carbios to powstała w 2011 roku francuska firma z branży chemii biologicznej z siedzibą w Clermont, specjalizująca się w projektowaniu i opracowywaniu procesów enzymatycznych służących do biodegradacji i biorecyklingu tworzyw sztucznych w ramach przejścia w kierunku modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Fabryka Carbios w Longlaville ma być pierwszą na świecie instalacją do biorecyklingu tworzyw sztucznych PET z wykorzystaniem enzymów, a technologia ta “umożliwia nadanie wartości odpadom, które dziś mają niewielką wartość lub nie mają jej wcale”.

W 2019 roku odbyła się produkcja pierwszych butelek PET ze 100% oczyszczonego kwasu tereftalowego (rPTA) z enzymatycznego biorecyklingu zużytych tworzyw sztucznych z wykorzystaniem technologii firmy Carbios i był to dotychczas pierwszy taki przykład na świecie. W 2020 roku w czasopiśmie naukowym Nature pojawiła się publikacja wyników degradacji odpadów PET na poziomie 90% w ciągu zaledwie 10 godzin metodą Carbios, co stanowiło “duży krok naprzód w porównaniu z początkową wydajnością wynoszącą 1% w ciągu kilku tygodni”.

W 2021 roku Carbios zainaugurował z kolei swój demonstrator przemysłowy mający pozwolić zweryfikować parametry techniczne, środowiskowe i ekonomiczne procesu enzymatycznego recyklingu PET (C-ZYME™) i zaproponować projekt przyszłych jednostek przemysłowych. Carbios podpisało również wyłączne długoterminowe partnerstwo z Novozymes - duńskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym gwarantujące produkcję i dostawy enzymów degradujących PET.

Carbios i Novozymes współpracują już nad opracowaniem enzymów od 2019 roku, a teraz rozszerzą swoją współpracę w celu opracowania, optymalizacji i produkcji enzymów na skalę przemysłową. Wcześniej Carbios ogłosił partnerstwo z Landbell Group, wiodącym niemieckim producentem rozwiązań do recyklingu w obiegu zamkniętym na transport odpadów do recyklingu. Od 2026 roku Landbell Group będzie dostarczać Carbios 15 kiloton przygotowanego PET, co ma zapewnić regularny łańcuch dostaw.

Nowy zakład będzie stanowił właśnie przejście procesu Carbios na skalę przemysłową. Ze zbiornika demonstracyjnego o pojemności 20 000 litrów firma przeniesie się do czterech zbiorników o pojemności 300 000 litrów każdy, przeznaczonych do polimeryzacji odpadów PET (tereftalanu polietylenu).

Będą one miały “zdolność przerobową na poziomie 50 000 ton pokonsumenckich odpadów PET rocznie (w szczególności odpadów, które nie nadają się do recyklingu mechanicznego, czyli równowartość 2 miliardów kolorowych butelek PET lub 2,5 miliarda tacek PET) i będzie to generować 150 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w regionie” –  informują przedstawiciele firmy.

Fabryka będzie produkować nie tylko włókna tekstylne, ale także opakowania i butelki z recyklingu, które zasilą ofertę takich producentów jak L’Oréal czy Pepsi Co, firma współpracuje również z takimi markami jak Patagonia, Salomon, On Running, PVH (Tommy Hilfiger) czy Puma.

Carbios jest również gotowy do komercjalizacji swojej technologii biorecyklingu PET oraz technologii produkcji enzymów opracowanych z Novozymes na całym świecie zapewniając przyszłym licencjobiorcom niezbędną dokumentację procesową, projektową i inżynieryjną potrzebną, by zaprojektować, zbudować i obsługiwać własne zakłady biorecyklingu PET. Pierwsze licencje zostaną podpisane jeszcze w 2024 r. z producentami tworzyw sztucznych pochodzących z ropy naftowej.

Analizy wykazały, że dzięki technologii enzymatycznej Carbios możliwa będzie redukcja emisji CO2 o 57% w porównaniu z produkcją pierwotnego plastiku, a na każdą tonę wyprodukowanego PET pochodzącego z recyklingu będzie można uniknąć 1,3 tony oleju. W porównaniu do recyklingu konwencjonalnego, recykling enzymatyczny ma mieć charakter 5 razy bardziej zamknięty.

Carbios skorzystał z finansowania publicznego, w szczególności ze strony państwa, na kwotę 54 milionów euro. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 230 milionów euro. Ze swojej strony Carbios zebrał w lipcu ubiegłego roku na giełdzie nie mniej niż 141 milionów euro (przy cenie 25,32 euro za akcję). (KZ/ISW) Fot. Carbios/Instagram

Źródła:
https://www.carbios.com/fr/histoire/
https://fr.fashionnetwork.com/news/Carbios-obtient-le-feu-vert-pour-sa-premiere-usine-de-biorecyclage,1570804.html
https://www.virgule.lu/granderegion/la-future-usine-de-biorecyclage-unique-au-monde-se-concretise/8850851.html
https://region-aura.latribune.fr/strategie/industrie/2024-02-16/recyclage-textile-bruno-le-maire-choisit-carbios-a-clermont-ferrand-pour-soutenir-la-creation-d-une-filiere-990712.html
https://investir.lesechos.fr/actu-des-valeurs/la-vie-des-actions/carbios-des-royalties-en-perspective-2045975







Dziękujemy za przesłanie błędu