Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
29/05/2024 - 13:30

Anna w ogrodzie tym razem o tujach, cisach i bonsai

Ogrodniczka Anna Pasiut z Trzetrzewiny, w rozmowie z portalem Sądeczanin.info tym razem opowiada o tujach, cisach i o bonsai.

Jakie ogrodzenie posesji wybrać, aby nas chroniło i zatrzymywało odgłosy dochodzące z ulicy?
- Najbardziej naturalną i obecnie popularną ochroną przed ulicznym hałasem i kurzem jest żywopłot. Aby dobrze spełniał on swoje zadanie, trzeba dobrać odpowiednie rośliny, z których powstanie, a następnie je formować i pielęgnować. 

Jakie rośliny proponujesz?  
- Tuje (żywotniki), iglaste drzewa, które w ogrodach cieszą się ogromnym powodzeniem. Rosną szybko, nie są wymagające, jeśli chodzi o glebę. Powstające z nich zielone płoty, w górach szczelnie chronią przed silnym wiatrem, a w miastach przed hałasem. Dlatego też chętnie są sadzone. 

- Do tworzenia form architektury ogrodowej wykorzystuje się wiele innych roślin, w tym też bukszpan. Wymaga on gleby wapiennej, lubi cięcie. Tworzy wspaniałe kompozycje, lubi podcinania. Niestety, żywopłot uformowany z niego wolno rośnie. 

Należy pamiętać, że wybór rodzaju roślin, z których utworzymy zielony płot, uzależniony musi być od podłoża. 

Bonasai, co to takiego?
- To drzewa i krzewy uformowane ręką człowieka, w naturalny sposób tak nie urosną. Przykładem są cisy, z których można tworzyć wspaniałe żywopłoty. To bardzo fajna i wdzięczna roślina. Ale, żeby nabrały wymarzonego kształtu, trzeba je minimum raz w roku przycinać. Modrzew jest drzewem odpornym i trwałym, nie sprawia trudności w pielęgnacji. Na zimę gubi igły, które wcześniej pokryją się żółtą barwą.

Czytaj też: Jakie są największe szkodniki naszych ogrodów? O tym Anna z Trzetrzewiny, miłośniczka roślin

 

Z jakich jeszcze roślin można tworzyć bonsai?
- Na przykład z modrzewia, aby powstał bonsai, potrzeba na to minimum cztery lata. Zaczynamy formować, wtedy, gdy drzewko jest młode i gibkie. Przy pomocy palików tworzymy kształt litery S. Natomiast świerk conica jest idealny do tworzenia geometrycznych form w ogrodzie. Praktycznie niewiele przy nim trzeba robić, sam potrafi uformować piękne kompozycje. 

Dziękuję za rozmowę. Małgorzata Kareńska fot. (MK).
Czytaj też: Anna w ogrodzie czyli jak utworzyć roślinną kompozycję, która nas zachwyci Dziękujemy za przesłanie błędu