Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 27 czerwca. Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława
20/06/2024 - 19:55

Nie tylko słodko pachną. Te suszone kwiaty powinny być w każdym domu [ZDJĘCIA]

Mamy nadzieję, że wonne kwiaty lipy już się suszą, gdzieś w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Na jesień i zimę będą jak znalazł. Lipa ma w sobie moc. Na przeziębienia nie ma sobie równych.

Lipy już powoli przekwitają. W tym roku rozpoczęły kwitnienie wcześniej niż zwykle. Miły zapach można wyczuć przechodząc koło nich już przynajmniej od dwóch tygodni.

Zazwyczaj lipy rozpoczynały kwitnienie około połowy czerwca lub w trzeciej dekadzie tego miesiąca. Jej kwiaty są jasnożółte, silnie i przyjemnie pachnące (najsilniejszy zapach wydzielają tuż po otworzeniu). Najpospolitszy gatunek lipy występujący w naszym kraju rośnie na obrzeżach lasów lub stanowi element drzewostanu lasów mieszanych. Lipa sadzona jest też jako drzewo dekoracyjne. Jest to drzewo miododajne i długowieczne. Kiedy jest w najlepszym okresie kwitnienia, słychać w konarach lipy brzęczenie pszczół.

Kwiaty lipy najlepiej w pełnym rozkwicie zbiera się i suszy w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Rozkłada się je na pergaminie. Właściwości lecznicze lipy są szeroko znane.

Jak podaje mrowka.com.pl ususzone kwiaty lipowe przekładamy do puszki lub lnianego woreczka i przechowujemy jak inne zioła do naparów. Kiedy nastaną jesienne i zimowe chłody, wystarczy do szklanki wsypać dwie łyżeczki suszu, zalać wodą o temperaturze około 95oC i pozostawić pod przykryciem na około 15 minut. 

Herbatka lipowa smakuje wyśmienicie, a jej rozgrzewające, uspokajające i przeciwzapalne właściwości uchronią przed typowymi sezonowymi infekcjami.

Z kwiatów lipy niektórzy robią też nalewki. Nalewka lipowa ma miodowy aromatyczny smak, a przy tym bardzo dobre działanie rozgrzewające i wzmacniające.

Dobroczynne właściwości kwiatów lipy w zielarstwie

Preparaty lipowe polecane są głównie w okresie przeziębień, gdyż kwiaty lipy mają właściwości przeciwzapalne i odkażające. Łagodzące, osłaniające i wykrztuśne działanie kwiatów lipy wykorzystuje się również w chorobach górnych dróg oddechowych i gardła. Zielarze zwracają także uwagę na ich właściwości napotne. Lipa skutecznie działa napotnie nie tylko po wypiciu naparu, ale także użyta do kąpieli. 

Napary z kwiatów lipy polecane są też jako dobry środek uspokajający, który koi napięcie i nadmierne pobudzenie układu nerwowego. 

([email protected], fot. IM, źródło: mrowka.com.pl)







Dziękujemy za przesłanie błędu