Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
07/02/2023 - 10:35

Tatry: TOPR-owcy pokazują zdjęcia po przejściu lawin. Zachwycają i przerażają [ZDJĘCIA]

W Tatrach wciąż jest bardzo niebezpiecznie. Ratownicy TOPR pokazują, jak wyglądają stoki i zbocza po przejściu lawin śnieżnych w ostatnich dniach.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zmieniło stopnień zagrożenia lawinowego w górach z czwartego na trzeci. Sytuacja w Tatrach wciąż jest jednak bardzo niekorzystna.

Ratownicy pokazują jak wyglądają tatrzańskie zbocza i szlaki po zejściu lawin w poprzednich dniach. Trzeba przyznać, że zdjęcia wykonane ze śmigłowca mogą zachwycić. Pokazują też, że z naturą nie ma żartów, a lawiny śnieżne są tak samo niebezpiecznym żywiołem jak powodzie czy pożary.

Ratownicy TOPR ostrzegają, że w wielu miejscach zalegający śnieg może spowodować samoistne zejście lawin dużych oraz bardzo dużych rozmiarów. Lawiny na stromych zbokach mogą też wywołać narciarze i turyści piesi. – Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia – dodają ratownicy.

W Tatrach wciąż zamknięte są niektóre szlaki piesze. Turyści nie dostaną się m.in. do Morskiego Oka szlakiem z Palenicy Białczańskiej. Zamknięty jest też szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polski.

TOPR-owcy przypominają, że turyści nie mogą też korzystać ze szlaków stale zamykanych na okres zimowy. Mowa tu o odcinkach:

 • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
 • oraz Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda Przełączka
 • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko.

Te szlaki zamykane są od 1 grudnia do 15 maja. Ponadto w Dolinie Kościeliskiej zamknięta do odwołania (z powodu remontu) jest Jaskinia Mroźna.

Do odwołania zamknięto też niektóre szlaki narciarskie w okolicy Kasprowego Wierchu:

 • Szlak narciarski prowadzący tzw. „górnymi padakami” tj. odcinek między dolnym łącznikiem prowadzącym z Doliny Kondratowej do Doliny Goryczkowej, a wylotem Doliny Świńskiej (w obu kierunkach).
 • Szlak narciarski prowadzący przez Żleb Marcinowskich tj. z Polany Kondratowej do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach).

- Narciarzom i snowboardzistom w rejonie Kasprowego Wierchu zdecydowanie zalecamy jazdę tylko na przygotowanych i oznaczonych trasach narciarskich – apelują tatrzańscy ratownicy. - Apelujemy o rozsądny dobór celów do panujących warunków turystycznych oraz obowiązkowe posiadanie lawinowego ABC (detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością obsługi tego sprzętu!

Na zdjęciach opublikowanych przez TOPR można zobaczyć (kolejność w galerii zdjęć):

 • Lawinę z Morskiego Oka (zdjęcie 1)
 • Lawinę w Żlebie Żandarmerii przecinającą drogę do Morskiego Oka (zdjęcie 2, 3 oraz 4)
 • Pęknięcia pokrywy śnieżnej na południowych zboczach Pośredniego Wierchu Goryczkowego (zdjęcie 5)
 • Lawinę na wschodnich zboczach Czubika i Konczystego Wierchu (zdjęcie 6)
 • Pęknięcie na południowych zboczach Bobrowca (zdjęcie 7)
 • Obryw lawiny z Czubika (zdjęcie 8)
 • Lawina na południowych zboczach Goryczkowej Czuby (zdjęcie 9)

Zobacz całą galerię zdjęć poniżej. ([email protected], fot. Facebook – TOPR - T. Gąsienica Mikołajczyk)

Zachwycające i przerażające! Te zdjęcia pokazują, że z lawinami nie ma żartów
W Tatrach wciąż jest bardzo niebezpiecznie. Ratownicy TOPR pokazują, jak wyglądają stoki i zbocza po przejściu lawin śnieżnych w ostatnich dniach. Wiele szlaków wciąż jest zamkniętych, a niedoświadczeni turyści powinni zrezygnować z górskich wędrówek. (Fot. T. Gąsienica Mikołajczyk)


Dziękujemy za przesłanie błędu