Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 30 czerwca. Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
26/05/2024 - 18:10

eVTOL: pierwszy powiew miejskiej mobilności powietrznej

Chińska spółka EHang od 10 lat rozbudowuje autonomiczną platformę technologiczną dla pojazdów powietrznych. Dzięki niej, Państwo Środka wyrasta na pioniera całkowicie elektrycznego transportu lotniczego, przygotowując do realizacji zastrzeżone usługi i produkty. Sztandarowym projektem są elektryczne samoloty pasażerskie i towarowe, zdolne do pionowego startu i lądowania (eVTOL).


 Multikopter jak z filmów s-f
W przemyśle lotniczym litera „S” oznacza wersję produkcyjną modelu. Oznakowanie stanowi informację, że projekt osiągnął etap zaawansowania uzdatniający do produkcji oraz użytku komercyjnego. EHang EH216-S to gotowa obecnie wersja produkcyjna multikoptera eVTOL dla dwóch pasażerów. Jest w stanie rozwinąć prędkość do 130km/h i osiągnąć wysokość przelotową 3000 m. Producent zapewnia, że maszyna, wyposażona w 16 śmigieł i 16 silników elektrycznych, pokonuje w 21 minut trasę 35 km. Następnie wymaga dwugodzinnego ładowania.

Wiele roboczych testów wewnętrznych odbyło się w Dubaju. Autonomicznym pojazdem latającym EH2160-S producent pochwalił się po raz pierwszy w 2018 r. po udanych testach w locie z załogą i bez załogi w Chinach. Następnie, w tym samym roku, zaprezentowano możliwości multikoptera w Amsterdam Arena wraz z holenderskim księciem Pieterem Christiaanem na pokładzie.

Już cztery lata temu spółka EHang otrzymała specjalny certyfikat operacji lotniczych dla drona towarowego EH216-L Logistics. - Staramy się tworzyć skróty - aby transport nie był już ograniczony drogami. Skróty, które pozwolą naturze odzyskać obszary obecnie zajmowane przez beton i korki. Skróty, które zapewnią każdej osobie większą swobodę poruszania się w przestrzeni miejskiej – zapewniał producent. U podstaw leży zadanie, aby zmniejszyć ślad środowiskowy lotnictwa pod względem emisji i hałasu.

W historii chińskiej ekspansji miejskiego transportu lotniczego jest i wątek europejski.  Znaczącym partnerem został FACC - globalny lider technologiczny w projektowaniu, opracowywaniu i produkcji lekkich systemów dla przemysłu lotniczego z siedzibą w Austrii. Kolejnym zaangażowanym podmiotem austriackim jest grupa ProSiebenSat.1 PULS 4, odpowiadająca za branding projektów EHang.

Europa nie prześpi szansy?
Badanie EASA (Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego) dotyczące miejskiej mobilności powietrznej pokazało szerokie poparcie obywateli UE, w pierwszej kolejności dla: taksówek powietrznych i dostaw medycznych. Badanie zostało przeprowadzone wspólnie z firmą konsultingową McKinsey & Company oraz Arup Sound Lab w okresie od listopada 2020 r. do kwietnia 2021 r.

Agencja przygotowała już kompletny zestaw dedykowanych specyfikacji technicznych i rozpoczęła opracowywanie ram regulacyjnych dla miejskiej mobilności powietrznej (UAM).
Plany są ambitne, realizowanych jest kilka projektów pilotażowych; to nie jest science fiction.

EASA, ma do odegrania ważną rolę w umożliwieniu przełomu, a tym samym w pomocy przemysłowi europejskiemu w osiągnięciu znaczącej pozycji na globalnym rynku. Europejscy producenci złożyli już wnioski o certyfikację, w tym w odniesieniu do pojazdów pilotażowych do transportu pasażerskiego. EASA współpracuje z nimi nad umożliwieniem lotu maszyn VTOL.

Trzy lata temu EHang dołączył do projektu European Air Mobility Urban – Large Experimental Demonstrations (AMU-LED), w ramach którego w Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii przeprowadzono testy w locie. Firmy zaangażowane w testy miejskiej mobilności powietrznej to: Airbus, AirHub, Altitude Angel, ANRA Technologies, Boeing Research & Technology-Europe, FADA-CATEC, Cranfield University, EHang, ENAIRE, Gemeente Amsterdam, INECO, ITG, Jeppesen, NLR, Space53 i Tecnalia.

Raport EIT Urban Mobility wskazuje, że europejski rynek miejskiej mobilności powietrznej będzie wart 4,2 mld euro do 2030 roku. Takie firmy jak: francuskie przedsiębiorstwo Airbus, niemieckie Lilium i Volocopter oraz japońska firma SkyDrive już używają miejskich pojazdów powietrznych, przygotowując się do transformacji transportu publicznego.

Pionierzy
13 października 2023 r. EHang ogłosił, że stał się pierwszą firmą na świecie, która otrzymała certyfikat zdatności do lotu dla swojego autonomicznego dwupasażerowego wielokoptera eVTOL EH216-S. Firma posiada certyfikat rządowy wydany przez Chińską Administrację Lotnictwa Cywilnego (CAAC). Do spółki wpłynęły zagraniczne zamówienia przedpremierowe na ponad 1200 sztuk. Przykładowo dwa lata temu filipińska firma Aerotree zakupiła łącznie 60 samolotów eVTOL.

Warto zauważyć, że chińscy pionierzy ogłosili ostatnio swoją strategiczną inwestycję w Shenzhen Inx Technology Co. Inx to firma zajmującą się technologią półprzewodnikowych akumulatorów litowo-metalowych w Chinach. Współpraca z Inx obejmuje: badania, rozwój i produkcję półprzewodnikowych baterii litowo-metalowych do produktów EHang. Półprzewodnikowy akumulator litowo-metalowy firmy Inx różni się od istniejących tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych tym, że wykorzystuje lit metaliczny zamiast grafitu jako elektrodę ujemną i elektrolit półprzewodnikowy zamiast separatorów ciekłego elektrolitu.

Ta zmiana strukturalna umożliwia znaczny skok gęstości energii, zapewniając jednocześnie niezwykle wysokie bezpieczeństwo baterii.

Chińczycy zakładają, że za około pięć lat taksówki powietrzne na żądanie będą powszechnym widokiem w wielu metropoliach. Japoński touroperator AirX nabył 50 modeli EH216 w celu prezentacji podczas Wystawy Światowej w Osace w 2025 roku. Obecnie Chiny są najszybciej rozwijającym się i największym rynkiem o największym popycie na samoloty pasażerskie eVTOL, a kapitalizacja rynkowa EHang wynosi około 1 miliarda USD. (Kowalczyk/ISW) Fot: easa.europa.eu

Źródła:
https://evtol.news
https://www.easa.europa.eu/pl/light/topics/vertiports-urban-environment
https://verticalmag.com/press-releases/ehang-strategically-invests-in-solid-state-lithium-metal-battery-tech-company-inx/







Dziękujemy za przesłanie błędu