Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
22/04/2023 - 17:35

Lasy atutem Sądecczyzny. Małopolska jest w tym zakresie ewenementem w skali kraju

Nieodłączna częścią środowiska naturalnego Sądecczyzny i niewątpliwym jego atutem są lasy. Oprócz przepięknego krajobrazu, z którego słynie nasz region i wód, lasy są czymś najwartościowszym, źródłem życiodajnego tlenu. O lasach Sądecczyzny i nie tylko wieloaspektowo opowiadał Paweł Szczygieł, dyrektor w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Płaszczyzną do przedstawienia tego interesującego zagadnienia było Seminarium „Środowisko Naturalne - atut czy przeszkoda w rozwoju?”

Seminarium odbywa się dzisiaj w firmie WIŚNIOWSKI w Nowym Sączu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie był partnerem wspomnianego wydarzenia.

Paweł Szczygieł skupił się na przedstawieniu uczestnikom - w kontekście lasów sądeckich - bilans aktywów i pasywów. W szczególny sposób opisał podstawowe cele działalności Lasów Państwowych do których należą ochrona przyrody, udostępnienie lasów społeczeństwu oraz funkcja produkcyjna z dostarczeniem odpowiedniej klasy surowca drzewnego do naszych domów z naciskiem na działania lokalne podejmowane na ternie Sądecczyzny.

- Sądecczyzna to ponad 44 proc. lesistości, jeśli chodzi o ogół jej powierzchni – powiedział dyrektor Szczygieł. – Jakie lasy dominują na tym terenie? Krótko mówiąc piękne, trwałe i zdrowe. Są one zróżnicowane gatunkowo To wyróżnia ten region na tle całego kraju.

Jaki gatunek drzew przeważa na Sądecczyźnie? Okazuje się, że buk i jodła.

Nadleśnictwa, działające w naszym regionie dbają o to, aby ta bioróżnorodność była jeszcze większa. Dbają również o to, aby wprowadzać gatunki chronione. W wyniku tych działań zostały odtworzone w Małopolsce nowe obszary cisa.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu