Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
02/05/2019 - 18:25

Maria Jaworecka. Kandydatka do Nagrody SKT Sądeczanin

Nie ma chyba w gminie Korzenna osoby, która nie znałaby Marii Jaworeckiej, która od 19 lat kieruje Zespołem Regionalnym Lipniczanie. Dzięki jej zaangażowaniu zespół zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, rozsławiając w świecie piękno folkloru Sądecczyzny. W tym roku Maria Jaworecka została nominowana za swój dorobek do Nagrody SKT Sądeczanin.


Choć Maria Jaworecka kierownictwo Zespołu Regionalnego Lipniczanie objęła w 2000 roku, to jest z nim związana o wiele, wiele dłużej. Występuje w nim już bowiem od 1978 roku, a w 1992 roku została instruktorem. W 2005 roku Maria Jaworecka współtworzyła również Zespół Regionalny Mali Lipniczanie, któremu również od tamtego czasu szefuje. Od 2010 r., czyli od chwili powołania jest również prezesem Stowarzyszenia Lipniczanie.

Pierwsze laury wraz z grupami dziecięcymi, młodzieżowymi i dorosłymi zdobyła już w 1992 roku.

Zobacz też: Plebiscyt SKT "Sądeczanin". Termin przedłużony. Głosowanie rusza dopiero 2 maja!

W 2004 roku w uznaniu jej dorobku otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Korzenna, w 2009 Nagrodę Starosty Nowosądeckiego. W tym samym roku otrzymała też prestiżowe Złote Jabłko Sądeckie. W 2017 roku po raz kolejny uhonorował ją za zasługi starosta nowosądecki, a w 2017 roku Maria Jaworecka otrzymała Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ale praca w zespole folklorystycznym to nie jedyna forma aktywności społecznej naszej kandydatki. Przez wiele lat pracowała w Radzie Rodziców w Zespole Szkół w Lipnicy Wielkiej, za co w 2010 roku uhonorowano ją tytułem „Przyjaciela Szkoły”. Maria Jaworecka prowadziła też poradnię rodzinną przy parafii w Lipnicy Wielkiej.

Maria Jaworecka (kierownik zespołu Lipniczanie, Lipnica Wielka) – SMS o treści SKT.4 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.

Oprac. ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum Marii JaworeckiejDziękujemy za przesłanie błędu