Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
27/02/2023 - 12:35

Krynica - Zdrój: tak było podczas uroczystej gali Nagrody im. ks. prof. B. Kumora 2022

Piotr Droździk, znany i ceniony sądecki artysta fotografik oraz publikacja pt. „Moja Droga z Sądecczyzny po Uzbekistan” autorstwa Pawła Cieślickiego to laureaci Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2022.

Uroczyste ogłoszenie wyników tego prestiżowego konkursu literackiego, organizowanego od jedenastu lat przez Społeczno – Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” przy wsparciu Fundacji Sądeckiej, nastąpiło podczas Gali, która odbyła się 24 lutego w Pijalni Głównej w Krynicy – Zdroju. 

Patronat medialny nad tym prestiżowym wydarzeniem sprawował portal oraz miesięcznik „Sądeczanin”. Partnerem organizacyjnym było Uzdrowisko Krynica – Żegiestów S.A.

Ogromna sala w Pijalni Głównej w Krynicy – Zdroju , w której odbywała się uroczysta Gala konkursu, dosłownie pękała w szwach. Zasiedli w niej m.in.: parlamentarzyści, nominowani do tej zaszczytnej nagrody, zaproszeni goście, uczestnicy 5. Sądeckich Targów Książki oraz oczywiście organizatorzy, w tym między innymi Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni i przewodnicząca konkursowej kapituły.

Galę konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora prowadzili: Małgorzata Borczyk, dyrektor wykonawczy Fundacji Sądeckiej i Jerzy Bochyński, wiceprezes Fundacji Sądeckiej.

Organizatorzy przez kilka miesięcy z wielką pasją przygotowywali się do tego wydarzenia. Gala konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora odbyła się w tym roku po raz jedenasty. Była ukłonem przede wszystkim w stronę sądeckich autorów, jak i wyjątkowych publikacji książkowych o Sądecczyźnie, które ukazały się drukiem w 2022 roku.

Tradycyjnie już nieodłączną częścią Gali była multimedialna prezentacja kandydatów zgłoszonych do XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

Najpierw zostały zaprezentowane kandydatury w kategorii „Sądecki Autor”.  Protokół posiedzenia kapituły konkursu przedstawiła jej przewodnicząca Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni konkursu.

- Bardzo serdecznie Państwa witam. Cieszę się, że możemy spotkać się po raz kolejny i dziękuję, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie – rozpoczęła Mariola Berdychowska, przewodnicząca konkursowej kapituły. – Sądecczyzna jest regionem wyjątkowym pod wieloma względami, ale to co nas gromadzi w tym miejscu to są wyjątkowi ludzie. Władysław Orkan powiedział: „tradycja jest twoją godnością, twoją dumą, twoim świadectwem. Dbaj o zachowanie spuścizny twoich ojców”. Są z nami, jak już wspomniałam, wyjątkowi ludzie, którzy z ogromnym wyrzeczeniem poświęcają czas na pisanie, na tworzenie. Dają świadectwo tego, o czym mówił Władysław Orkan. Próbują zapisać i ocalić ten świat, który znamy z pamiętników przeszłości, z badań, które prowadzą. Tworzą w ten sposób świat wartości, bez którego nie można w ogóle snuć wizji przyszłości. Jednocześnie zapisują, obrazują to, co nas otacza. Pozostaje nam mieć nadzieję, że ten obraz, który tworzą dla nas będzie również dla następnych pokoleń wartościowym przekazem.

Przypomnijmy, że w tym roku w regulaminowym czasie do XI konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora zostało zgłoszonych 7 autorów w kategorii „Sądecki Autor” oraz 33 tytuły książkowe w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Pod głosowanie Czytelników poddanych zostało 7 autorów i 33 książki.

Konkursowa kapituła nominowała do Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2022 – w kategorii „Sądecki Autor” trzech autorów, zaś w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” – trzynaście spośród 33 zgłoszonych publikacji.

Werdyktem obradującej 23 lutego konkursowej kapituły (wzięła pod uwagę głosy oddane na poszczególne kandydatury przez czytelników) Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” otrzymał Piotr Droździk, znany i ceniony sądecki artysta fotografik. Tegorocznego laureata ogłosiła Mariola Berdychowska.

Laudację na cześć zwycięzcy – Piotr Droździka wygłosił dr Jakub Bulzak, historyk młodego pokolenia i nauczyciel w I LO w Nowym Sączu

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu