Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
20/02/2022 - 08:25

Zmarły olimpijczyk Jan Magiera w „Historii Mostek”

Wczoraj, 19 lutego w Starym Sączu odbył się pogrzeb mistrza kolarstwa, olimpijczyka Jana Magiery. Co o sportowcu można wyczytać w wydanej ostatnio „Historii Mostek”, w których mieszkał od 1982 roku?

Pod redakcją sołtys Janiny Bawełkiewicz po latach wnikliwego zbierania materiałów wydana została ostatnio niesamowita książką, a mianowicie „Historia Mostek”. To unikalne kompendium wiedzy o tej miejscowości i jej mieszkańcach. Pełne faktów, zdjęć, ale i anegdot, które składają się na życie tej lokalnej społeczności.

Zobacz też:  Nie żyje olimpijczyk Jan Magiera. Zginął śmiercią tragiczną w Mostkach

- Celem publikacji jest próba przedstawienia usystematyzowanych dziejów wsi Mostki − wykazanie roli i charakteru tej miejscowości od początków osadnictwa na tym terenie po czasy nam współczesne - brzmi wstęp opracowany przez Janinę Bawełkiewicz.

- Za naczelne zadanie niniejsza praca stawia popularyzację dziejów naszej wioski, interesujących zarówno dla osób tu mieszkających, jak i naszych przyjaciół. Przedstawiamy w niej wiele ciekawych postaci i opisujemy wybrane dziedziny życia. Z zawartymi informacjami i fotografiami będziecie się mogli Państwo zapoznać po raz pierwszy, ponieważ do tej pory były one dostępne jedynie w prywatnych zbiorach. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tej książki każdy wzbogaci wiedzę o swojej rodzinnej miejscowości, a może i dołoży starań, by ją poszerzyć, zgłębiając informacje na temat wydarzeń i mieszkańców żyjących w Mostkach - brzmi dalsza część wprowadzenia.

Zobacz też: Pożegnaliśmy mistrza. Pogrzeb olimpijczyka Jana Magiery

Publikacja została wydana dzięki zdobytemu przez inicjatorów publikacji dofinansowaniu a szczególne miejsce zajmuje tu Piotr Dyrek.

Dzięki uprzejmości autorów publikujemy dziś część książki dotyczącą zmarłego kilka dni temu olimpijczyka Jana Magiery.

JAN MAGIERA

Urodził się 30 września 1938 roku w Jelnej. W skrócie określić go można jako: polski sportowiec, kolarz, dwukrotny olimpijczyk, trzykrotny mistrz Polski, specjalista w jeździe indywidualnej na czas. Miał jedną z najdłuższych karier zawodniczych w kolarstwie, która trwała od 1961 do 1972 roku.

Mistrzostwa Polski
- trzykrotny Mistrz Polski – w 1961 roku (4 km w drużynie), w 1966 roku (szosa indywidualnie), w 1970 roku (jazda indywidualna na czas);                                                      
- trzykrotny srebrny medalista − jazda indywidualna na czas (1971), 4 km w jeździe indywidualnej (1961, 1966);                                                                                                                               
- trzykrotny brązowy medalista − tandemy (1961), 4 km indywidualnie (1964), 1 km (1966).

Tour de Pologne
1964 rok − 3. miejsce; 1966 rok − 2. miejsce; 1969 rok − 10. miejsce.

Wyścig Pokoju
pięciokrotny udział (od 1965 do 1969)
2. miejsce w drużynie (1965, 1966); zawodnik zwycięskiej drużyny (1967, 1968);
3. miejsce indywidualnie (1967, 1968); zwycięstwo etapowe Puławy-Radom (1968).

Mistrzostwa Świata
Pięciokrotny uczestnik, w latach: 1964, 1965 (tor), 1966, 1967 i 1969 w Brnie, gdzie drużyna, w której startował zajęła w kolarstwie szosowym 4. miejsce.                                                

Uczestnik letnich igrzysk olimpijskich:Tokio (1964) i Meksyk (1968).

Jan Magiera w środku

Jan Magiera po lewej

W 1972 roku po zakończeniu kariery zawodniczej zostałem trenerem, asystentem W. Walkiewicza (1973–1974), a następnie przenieśliśmy się z żoną z Krakowa do Dębicy. Jako trener klubu Stomil Dębica (1974–1981) doczekałem się najlepszej drużyny w Polsce. Klub nasz drużynowo wygrał Wyścig Dookoła Polski, w którym startowały dwie reprezentacje Polski. W KS Stomil były największe talenty.
Niestety wprowadzony został stan wojenny i sześciu zawodników zostało za granicą. Jeden z nich Zbigniew Kraśniak, był ośmiokrotnym mistrzem Francji w przełajach. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. trzykrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. 

W 1982 roku przeprowadził się do Mostek, rodzinnej miejscowość swojej żony Wandy. „Wybudowaliśmy metodą gospodarczą nowy dom, zasadziliśmy drzewa, zaplanowaliśmy ogród..., ale nie mamy syna, tylko trzy córki i sześć wspaniałych wnuczek. Pragniemy doczekać się prawnuków” – mówi p. Jan w rozmowie z Jolantą Czech.

Honorowy Senior KS Cracovia. Wielki entuzjasta sportu młodzieżowego i propagator sportu.

Chętnie włącza się i patronuje wydarzeniom sportowym w Gminie Stary Sącz. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.                                                            
W dniu 9 września 202 roku burmistrz Jacek Lelek i Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stawiarski odznaczyli  Odznaką Honorową Starego Sącza Jana Magierę, wybitnego sportowca, jednego z najwszechstronniejszych kolarzy polskich końca lat 60. XX wieku.

(oprac. ES - tekst i Fot.: za zgodą Janiny Bawełkiewicz - "Historia Mostek")







Dziękujemy za przesłanie błędu