Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
21/06/2021 - 10:45

Żar z nieba w dzień, noce jak w tropiku. Jak długo potrwa ten upał?

Wystarczył weekend z temperaturą jak z Afryki i już mamy dość upałów. W dzień potwornie praży słońce, w nocy nie ma czym oddychać. Co będzie dalej?

W sobotę i niedzielę dało się wytrzymać tylko nad wodą albo w domu i to najlepiej z takim klimatyzacją. Wszyscy umęczeni weekendowym upałem czekają na prognozy synoptyków. Jak długo jeszcze żar poleje się z nieba?

Na razie mamy kolejny dzień afrykańskich temperatur. Termometry w Nowym Sączu pokażą dziś  32 stopni i czeka nas kolejna gorąca noc. Słupki rtęci dojdą do 22-24.     

Jak długo to potrwa? Na pewno jeszcze  przez pierwszą połowę tygodnia. - Czeka nas nawet pięć nocy tropikalnych - ostrzega  na łamach wp.pl Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Calvus. Takie same, gorące informacje, płyną z IMGW.

Według  serwisu FaniPogody.pl, zmiany pogody możemy się spodziewać we czwartek.  Najdłużej wysokie temperatury, sięgające 30 stopni,  utrzymają się na wschodzie kraju. Na zachodzie szykują się burze i nawałnice.

Z kolei mapy pogodowe dla Nowego Sącza serwisu interia.pl  wieszczą w środę burz z piorunami. Przelotne opady mogą też wystąpić w piątek.

Gdy temperatura osiąga 30 stopni trzeba pamiętać  o piciu dużej ilości płynów – wody i soków. Warto jest też uzupełnić w organizmie elektrolity czyli potas i magnez. Matki z dziećmi, a także osoby starsze, nie powinny wychodzić z domu między godz. 11 a 16, kiedy słońce przygrzewa najmocniej.

Lekarze radzą też, żeby przy lejącym się z nieba ukropie unikać fizycznej aktywności. Kto lubi biegać czy jeździć na rowerze, powinien sobie odpuścić. - Wysiłek nie jest wskazany, jeśli termometry wskazują więcej niż 25 stopni. Można to przypłacić omdleniem, zasłabnięciem czy nawet udarem. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot.jmDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021