Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
11/12/2020 - 14:25

Wyburzą Urząd Gminy w Rytrze. Projekt już klepnięty

W Rytrze zaczyna się zapowiadana od około trzech lat rewolucja. Stara siedziba Urzędu Gminy będzie wyburzona, bo samorząd już dostał dofinansowanie do budowy nowego przedszkola. Co te przedsięwzięcia mają ze sobą wspólnego?

Wyburzą Urząd Gminy w Rytrze. Projekt już klepnięty

Przy uchwalaniu ostatniego budżetu za kadencji Władysława Wnętrzaka radni opozycyjni nie zgodzili się na inwestowanie w budowę ani nowej siedziby Urzędu Gminy – choć woda kapała tam czasem urzędnikom na głowę – ani na budowę nowego centrum kultury. Nie zgodzili się, by gmina popadła w konsekwencji w wielomilionowe długi.

Przeforsowali inne rozwiązanie. Gmina rozbuduje budynek podstawówki, przeniesie tam uczniów z wygaszanego gimnazjum, przeniesie na parter przedszkolaków i tak w jednym obiekcie powstanie pełne centrum edukacyjne. Będzie znacznie taniej dla gminy i w pełni komfortowo dla dzieci, dowożących ich rodziców i nauczycieli. Tym samym też zwolni się budynek gimnazjum, gdzie będzie można przenieść wszystkich urzędników z tymi Ośrodka Pomocy Społecznej na czele i zorganizować centrum kulturalne z prawdziwego zdarzenia, łącznie z kinem.

Gdy do władzy doszedł Jan Kotarba wziął się z miejsca za realizację tego planu. Ale zawsze znajdzie się jakieś „ale” i w tym wypadku też się znalazło: szkoły nie dać się z przyczyn technicznych odpowiednio nadbudować, można będzie pomieścić klasy jeden – osiem, ale dla przedszkolaków zabraknie miejsca. Samorząd zmodyfikował plany – trzeba wybudować osobne przedszkole. Grunt gmina już ma i to w bezpośredniej bliskości szkoły. Logistyczny efekt będzie utrzymany, ale zrobiło się krucho z kalkulacjami finansowymi. Budowa nowego budynku to wydatek znacznie wyższy niż rozbudowa już stojącego.

Zobacz też: W Rytrze powstanie ośrodek edukacji krajobrazowej. Samorządowcy zachwyceni

Wójt się jednak nie poddał. Projekt przedszkola jest już gotowy, w tym tygodniu samorząd wystąpi o pozwolenie na budowę ale w tzw. międzyczasie już złożyła wniosek o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Szczęśliwie, bo udało się w ten sposób zdobyć właśnie 1 500 000 złotych.

- Przedszkole będzie kosztowało oczywiście więcej, ale nadal prowadzimy starania o zwiększenie dofinansowania – zaznacza wójt Jan Kotarba. – Nasza wizja rozwoju gminy w końcu się urzeczywistnia, w takim kształcie jak to zadeklarowaliśmy na samym początku kadencji.

Skoro przenosiny gminnych urzędników, to już tylko kwestia czasu, to czy są już jakieś plany odnośnie wykorzystania ich starej siedziby? – pytamy Kotarbę. – Tak, urząd gminy będzie wyburzony a w to miejsce powstanie parking i park. Projekt rewitalizacji przygotujemy wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych, który będzie u nas budować swoją siedzibę.

To bardzo ważna informacja, bo już od wielu, wielu lat zarówno turyści jak i przedstawiciele ryterskiej branży turystycznej mocno sygnalizowali, że z infrastrukturą, małą architekturą dla przyjezdnych jest tu naprawdę krucho. Nie ma nawet publicznej ubikacji, ławek dla osób schodzących ze szlaku, wiat czy koszy. Pisaliśmy nawet o tym szczegółowo w publikacji Rytro: Gdzie na "siusiu" i którędy, bo nie ma map?

(e.stach[email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu