Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
31/10/2021 - 07:40

W tej gminie w kwestii wymiany kopciuchów postawili na edukację. Podziałało?

Gmina Nawojowa na pierwszym miejscu stawia edukację mieszkańców w kwestii dbania o czyste powietrze. Liczby nie kłamią – ta taktyka się sprawdza.

To również może Cię zainteresować: 9,5 miliona złotych dla Nawojowej z „polskiego Ładu”, ale gmina ma duże potrzeby

W gminie Nawojowa prowadzane są różne programy, które mają podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców. Teraz samorząd realizuje projekt LIFE koordynowany przez Województwo Małopolskie. Projekt polega na budowie wojewódzkiej sieci Ekodoradców, którzy:

  • informują o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniami powietrza i o korzyściach płynących z korzystania ze źródeł niskiej emisji;
  • pomagają mieszkańcom uzyskać dofinansowanie na wymianę kotłów, termomodernizację budynków czy instalację odnawialnych źródeł energii
  • organizują wydarzenia gminne dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
  • prowadzą kontrole przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej i pobierają próbki popiołu do analizy.

Strategia Urzędu Gminy w Nawojowej sprawdza się bardzo dobrze, bo mieszkańcy chętnie wymieniają kopciuchy. W ramach 3-letniego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, który zakończył się w grudniu 2020 roku łącznie wymieniono 166 nieekologicznych kotłów. Zainstalowano 44 kotły biomasowe i 122 kotły gazowe. A to nie jedyny projekt realizowany na terenie gminy Nawojowej.

Mieszkańcy Nawojowej sami mogą sprawdzić czy ich działania przynoszą dobre efekty. – Na budynku Urzędu Gminy w Nawojowej zamontowany jest czujnik jakości powietrza - Airly. Dane z czujnika dostępne są na stronie gminnej – mówi wójt gminy, Stanisław Kiełbasa. – Wyższe stężenie pyłów zaobserwowano godzinami wieczornymi w sezonie grzewczym, co może być związane ze spalaniem paliw stałych – dodaje wójt.

Ile budynków gminnych w gminie Nawojowa wyposażonych jest w instalacje fotowoltaiczne? Jak gmina będzie działać w przyszłości, żeby jeszcze bardziej zadbać o powietrze, którym oddychamy? Więcej można dowiedzieć się w listopadowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”, gdzie piszemy o walce gmin powiatu nowosądeckiego ze smogiem. Nie przegap nowego numeru „Sądeczanina”. ([email protected], fot. SS oraz screen Nawojowa Airly)







Dziękujemy za przesłanie błędu