Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
15/03/2015 - 15:17

Unia sypnie Małopolsce groszem na edukację i wychowanie?

Prezentacja i podsumowanie efektów wdrażania programów profilaktyczno-wychowawczych, realizowanych w ramach projektu pod nazwą „Więź Wychowawcza” – tego głównie dotyczyła konferencja zorganizowana w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu. W debacie na temat tworzenia w szkołach praktycznych programów wychowawczych wziął udział Leszek Zegzda z zarządu województwa.
Projekt „Więź Wychowawcza”, który był finansowany w ramach Programu Comenius Partnerskie Projekty Region, wdrożono w szkołach Województwa Małopolskiego oraz Regionu Wileńskiego. Działania obejmowały systemowe szkolenia w zakresie 4 programów profilaktyczno – wychowawczych: Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, Golden Five, Archipelag Skarbów oraz Mediacje Rówieśnicze. Efektami i doświadczeniami wymieniali się edukatorzy, trenerzy profilaktyki, psycholodzy i nauczyciele konsultanci. Gośćmi spotkania byli też: psycholog Uniwersytetu w Sewilli, międzynarodowy koordynator programu Golden Five Maria Jose Lera oraz psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wilnie Lucyna Narkiewicz-Skurko.

Integralną częścią konferencji była dyskusja panelowa, moderowana przez prezesa Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej dra Szymona Grzelaka, podczas której psycholog, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Aleksandra Karasowska, socjolog, dyrektor Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego Monar w Warszawie Marcin Sochocki, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, psycholog Ośrodka Rozwoju Edukacji, krajowy koordynator i trener programu Golden Five Dorota Macander oraz Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. F. Blachnickiego w Nowym Sączu Zbigniew Małek zastanawiali się jak stworzyć praktyczny program wychowawczy w szkole.

Członek Zarządu Leszek Zegzda podzielił się z rozmówcami refleksjami z punktu widzenia całego regionu. W nowej perspektywie finansowej znaczna część środków zostanie przeznaczona na szeroko rozumianą edukację i wychowanie.

– W ramach środków z Europejskiego Funduszu Społecznego w Regionalnym Programie Operacyjnym na inwestowanie w człowieka, w większości na edukację i wychowanie młodego człowieka, mamy wydzielone 437 mln euro – informował Leszek Zegzda – Przykładowo w 9. Osi priorytetowej „Region spójny społecznie” 232 mln euro zostanie przeznaczone na realizację celów takich jak: wsparcie dzieci i młodzieży oraz rodzin zagrożonych dysfunkcją lub przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, prowadzenie działań prewencyjno-profilaktycznych zapobiegających wykluczeniu społecznemu, zwiększenia dostępu i podniesienia jakości usług interwencji kryzysowej oraz zapobieganie kumulacji niekorzystnych zjawisk i problemów społecznych oraz deficytów w zakresie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych – wyliczał członek ZWM.

Przedstawiciel samorządu województwa zachęcił także do udziału w konsultacjach społecznych Projektu Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, które potrwają do 10 kwietnia 2015 r.

Od 1 sierpnia 2013 r. do 31 lipca 2015 r. w Małopolsce i Regionie Wileńskim, w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” - Comenius Partnerskie Projekty Regio, realizowany jest projekt pn. „Więź Wychowawcza”. Jego celem jest wsparcie polityki społecznej województwa małopolskiego w zakresie profilaktyki i wychowania, dostarczenie nauczycielom innowacyjnych i skutecznych narzędzi wychowawczych, poszerzenie wiedzy na temat uzależnień, wsparcie rodziny i szkoły w zakresie umiejętności wychowawczych, przeciwdziałanie niepożądanym zachowaniom oraz motywowanie młodych ludzi do rozwijania pasji i aktywnego życia szkolnego i społecznego.

W przedsięwzięciu uczestniczą: Województwo Małopolskie, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Fundacja „OSTOJA”, Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży „Kana”, Zespół Szkół Katolickich im. bł. P.J. Frassati, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. J. Długosza w Nowym Sączu oraz Gimnazjum nr 7 im. B. Głowackiego w Krakowie, a także Samorząd Miasta Wilno, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Wilnie i Wileńskie Progimnazjum im. Emilijos Pliaterytes.

(m) 
źródło: UMWM
 






Dziękujemy za przesłanie błędu