Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
10/02/2023 - 11:10

Umierają, bo nie ma kto im pomóc. Piwniczna-Zdrój rusza na pomoc swoim seniorom

O 20 więcej, bo aż 60 seniorów gmina Piwniczna-Zdrój chce wyposażyć w opaski bezpieczeństwa monitorujące ich stan zdrowia i umożliwiające natychmiastowe wezwanie pomocy. Już 14 lutego radni przyjmą uchwałę w sprawie programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2023 rok.

Umierają, bo nie ma kto im pomóc. Piwniczna-Zdrój rusza na pomoc swoim seniorom

Zobacz też: Zobacz nowy skład komisji stałych piwniczańskiej rady. Za co odpowiadają ci radni?

Nie będzie nadużyciem, gdy powiemy, że nasze społeczeństwo się starzeje. W dużych skupiskach miejskich seniorzy mają dostęp do zdecydowanie większego wachlarza świadczeń pomocowych. Jednak w takich gminach jak Piwniczna-Zdrój jest trudniej. Seniorzy mieszkają często w przysiółkach mocno oddalonych od placówek służby zdrowia czy opieki społecznej. - Część z tych osób mieszka samotnie albo z członkami rodziny, którzy są czynni zawodowo i tym samym nie ma ich w domu przez wiele godzin w ciągu dnia - komentuje burmistrz Dariusz Chorużyk.

- Dlatego dla wszystkich nas jest oczywiste, że naszym obowiązkiem jest skorzystać z programu, który w bardzo skuteczny i praktyczny sposób pomoże nam ten problem choć częściowo rozwiązać - mówi dalej burmistrz.

Zobacz też: Papierologia górą. Kolejne miesiące opóźnienia w sprawie przebudowy DK 87

Teraz kilka słów o samym programie. Program ma na celu wsparcie gmin w świadczeniu usług społecznych na rzecz seniorów, polegających na zapewnieniu dostępu do „opieki na odległość” osobom starszym, przez udzielenie dofinansowania do zakupu oraz częściowego pokrycia kosztów użytkowania tzw. „opasek bezpieczeństwa”.

Jak to działa w praktyce? „Opaski bezpieczeństwa” wyposażone mają być w co najmniej trzy z następujących funkcji: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Program dedykowany jest osobom w wieku 65 lat i więcej i są bardzo proste w obsłudze, bo mają jeden przycisk.

- W tamtym roku zagwarantowaliśmy, w porozumieniu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, opaski dla 40 osób z różnych zakątków gminy. Program się sprawdził, zainteresowanie nim wzrosło, więc w tym roku chcemy te osoby dalej zabezpieczyć a dodatkowo wyposażyć w opaski zaopatrzyć kolejnych 20 naszych seniorów – podkreśla Chorużyk. ([email protected] Fot.: ilustracyjne pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu