Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
05/12/2023 - 08:00

Tak się żywi mrozem smog w Nowym Sączu. Wskazania pyłomierza budzą grozę!

Przez mróz i brak wiatru nieruchoma, brudna mgła wisi nad Nowym Sączem. I znowu nie ma czym oddychać. To kolejny dzień, kiedy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wprowadził ostrzeżenie pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza. We wtorek zdrowiej będzie zostać w domu. Smogowy alarm obowiązuje też w powiecie limanowskim.

Czytaj też Nowa benzyna zastąpi od nowego roku popularną E95. Jakie auta będzie można nią zatankować? 

Smog znowu wisi nad Nowym Sączem

Ci, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności albo zaburzenia układu krążenia  powinni dziś unikać wychodzenia na dłużej z domu. Przy tego rodzaju dolegliwościach najlepiej też trzymać leki w pogotowiu.

- Obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, takich jak kozy, piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła  - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który wprowadził ostrzeżenie pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza.

Czytaj też To jeszcze nie koniec. Idzie do Nowego Sącza kolejna śnieżyca i wściekły atak mrozu

Groza bije ze wskazań pyłomierza

Jakie są wskazania sądeckiego pyłomierza? Tragiczne!  Dopuszczalny poziom pyłu PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. I znowu budzą grozę wskazania stacji pomiarowej przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sączu w godzinach wieczornych, kiedy spada temperatura i wszyscy dokładają do pieca. W poniedziałek o godzinie  dwudziestej trzeciej poziom PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny wynosił 154,3mikrograma na metr sześcienny.

Czytaj też Co jest z nim nie tak? Na gwałt wycofują z aptek lek przeciwbólowy  

Przypomnijmy, że ostatnio Nowy Sącz trafił na podium budzącego grozę rankingu miejscowości o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem średniorocznego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Czytaj też Tylko z tego jednego powodu ruszyła lawina pozwów. Czy grozi nam sądowy paraliż? 

Wydane przez Inspektorat Ochrony Środowiska smogowy alarm obowiązuje od godziny szóstej rano do dwunastej w nocy. ([email protected]) fot. czytelnik, jmDziękujemy za przesłanie błędu