Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
04/12/2023 - 13:45

Nowa benzyna zastąpi od nowego roku popularną E95. Jakie auta będzie można nią zatankować?

Szykuje się rewolucja. Od nowego roku na stacjach paliw pojawi się nowa benzyna E10, która zastąpi popularną 95. Takie zmiany wymuszają unijne regulacje. Problem w tym, że nie każde auto będzie można nią zatankować. A co z ceną? Czy E10 będzie droższa od obecnej “dziewięćdziesiątki piątki”?

Nowe paliwo E10. Do jakich aut?

Niektórzy mogą mieć jednak problem z zatankowaniem nowego paliwa. Dlaczego? Bo benzyna silnikowa E10 jest kompatybilna ze zdecydowaną większością silników o zapłonie iskrowym, które były wyprodukowane po 1 stycznia 2010 roku – wynika z wyjaśnień resortu klimatu.  Właściciele starszych aut powinni więc sprawdzić, czy mają silnik kompatybilny z paliwem E10.

Czytaj też Co jest z nim nie tak? Na gwałt wycofują z aptek lek przeciwbólowy  

Jak to zrobić?

Można to sprawdzić samodzielnie, na klapie wlewu paliwa, w instrukcji pojazdu lub  u producenta bądź u  sprzedawcy samochodu. Resort przygotował  też wyszukiwarkę internetową, dostępną pod adresem e10.klimat.gov.pl. Po wybraniu z listy marki, modelu oraz roku produkcji samochodu, system wskaże, czy jego silnik jest dostosowany do paliwa E10. (KLIKNIJ W OBRAZEK PONIŻEJ)

Sprawdź, czy Twój samochód będzie jeżdził na benzynie E10

Jeżeli ktoś nie ma pewności, czy silnik jest dostosowany do korzystania z paliwa E10, powinien użyć paliwa E5, które  będzie dostępne na stacjach paliw w klasie premium. "Format E10 zostanie wprowadzony jedynie w benzynach 95, natomiast benzyny "Premium" 98 dalej będą sprzedawane w formacie E5 - wyjaśniono w ministerialnym komunikacie.

Czytaj też ZUS zawiesza wypłatę emerytur. Ten sądny dzień przyniósł grudzień  

Co z ceną nowej benzyny?

Ile będzie kosztowała nowa benzyna. Z wyjaśnień eksperta dla portalu Interia Biznes wynika, że nie czekają nas podwyżki cen, bo benzyna E10 ma spełniać funkcję zwykłej benzyny na polskich stacjach, więc jej cena również będzie na podobnym poziomie. Obecnie E10 jest dostępna w osiemnastu krajach Unii Europejskiej ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu