Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
12/04/2023 - 12:15

Stary Sącz znów łączy siły z Sądeckimi Wodociągami. W roli głównej wodociąg dla Barcic

Czy jest szansa na rozbudowę wodociągu w Barcicach i Barcicach Dolnych? Radna Maria Tokarczyk szturmuje o odpowiedź do burmistrza Jacka Lelka. I już możemy poinformować mieszkańców obu sołectw, że powiało optymizmem a Stary Sącz znów łączy siły z Sądeckimi Wodociągami.

Stary Sącz znów łączy siły z Sądeckimi Wodociągami. W roli głównej wodociąg dla Barcic

Zobacz też: Stary Sącz oddał mieszkańcom 108 hektarów lasów! Jak to możliwe?

W gminie Stary Sącz już od wielu lat trwa prawdziwa ofensywa wodno – kanalizacyjna. Samorząd na rozbudowę swoich sieci wydaje dziesiątki milionów a obejmowane są nimi – w praktyce i projektowo - kolejne sołectwa – choćby Mostki, Gołkowice Dolne i Górne, Moszczenica. „Zaklejane” są też dziury wodno – kanalizacyjne w samym Starym Sączu.

Gdy w listopadzie 2021 roku gmina otrzymała ponad 6,5 miliona złotych na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej z rządowego programu Polski Ład w planach inwestycyjnych pojawiły się Barcice. - Połowę tych środków przeznaczymy na rozbudowę kanalizacji. Już dziś doszliśmy z siecią praktycznie do ronda w Gołkowicach Dolnych. Teraz będziemy chcieli podpiąć nieruchomości z okolic ronda właśnie i w okolicy kościoła – zapowiadał wtedy zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki nadmieniając, że kwota ok. 3,3 miliona starczy na około 5 km sieci. - Drugą połowę dofinansowania wydamy na sieć wodociągową i tu pójdziemy w stronę Moszczenicy  i na Zapopradzie w Barcicach – wyliczał.

Zastrzyk z Polskiego Ładu gmina będzie musiała uzupełnić swoim wkładem – dołożyć 5 procent na kanalizację i kolejne 5 na wodociąg. W przypadku wodociągu projekty były gotowe a jeśli chodzi o kanalizację, to zadanie ma być realizowane w systemie zaprojektuj i wybuduj. Realizacja robót przewidziana jest na lata 2022/2023.

Zobacz też: Trakt św. Kingi "pęka w szwach". Oberwać mogą rowerzyści w Starym Sączu

Teraz temat wodociągu w Barcicach znów mocno wybrzmiał za sprawą interpelacji radnej Małgorzaty Tokarczyk a w roli głównej jest rozbudowa sieci wzdłuż ulicy „Za Torami” z objęciem terenu za torami w Barcicach Dolnych. – Mieszkańcy osiedla „za torami” od lat występowali (…) o przedłużenie istniejącego wodociągu biegnącego od stacji kolejowej w Barcicach, obecnie od ulicy Paryje. Kilkukrotnie podnosiłam potrzebę rozbudowy wodociągu na tamtym terenie między innymi przy okazji rozmów z PKP dotyczących likwidacji przejścia przez tory od strony kamieniołomu, czy też na spotkaniu z prezesem spółki Sądeckie Wodociągi – tłumaczy radna.

Dalej podkreśla, że w tej okolicy cały czas przybywają nowe domy, konieczność budowy wodociągu staje się jeszcze bardziej zasadna i to w odniesieniu do całego terenu od Cyganowic (ul. Pasy Leśne) do Kamieniołomu. Przy okazji Tokarczyk przypomina, że już w zeszłym roku burmistrz Jacek Lelek zadeklarował, że projekt takiej sieci powstanie już w 2022 roku. Zaznacza też, że również sołtys Barcic Dolnych cały czas wspomina o potrzebie rozbudowy sieci od stacji PKP w kierunku Cyganowic, tak by objąć nią część jego sołectwa łącznie z ulicą Stawki.

Zanim przedstawimy Wam odpowiedź burmistrza przypomnijmy, że część sieci wodociągowej w tej okolicy – mamy tu na myśli nie tylko Barcice, ale również częściowo Przysietnicę – została wykonana na bazie porozumienia między Starym Sączem a spółką Sądeckie Wodociągi. To ważna informacja, bo warunkuje dalsze wyjaśnienia.

– W 2022 roku gmina opracowała wstępną koncepcję rozbudowy sieci wodociągowej i sanitarnej w Barcicach „Za Torami”. W oparciu o powyższe założenia oraz ustalenia poczynione między gminą Stary Sącz a spółką Sądeckie Wodociągi, projekt budowalny zostanie opracowany na zlecenie Sądeckich Wodociągów – informuje Jacek Lelek.

Co to oznacza w praktyce? Jako operator sieci już istniejącej na tamtym terenie, Sądeckie Wodociągi teraz ją po prostu rozbudują. Ale kto za to zapłaci? Zgodnie z zastrzeżeniem Lelka, ta kwestia ma być rozwiązana przy pomocy osobnego porozumienia. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki tej inwestycji wodociągu doczeka się nie tylko sam obszar „Za Torami”, ale będzie można rzeczywiście iść z jej rozbudową w kierunku również wspomnianych przez Tokarczyk Barcic Dolnych i Cyganowic. © Materiał chroniony prawem autorskim ([email protected] Fot. ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu