Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
25/06/2023 - 12:40

Stary Sącz: rekord odwiedzin na Leśnym Molo. Takiej liczby nikt się nie spodziewał

Czy gmina Stary Sącz w zakresie ruchu turystycznego dźwignęła się już z zapaści spowodowanej epidemią COVID-19? Z raportu o stanie gminy za 2022 rok wynika, że samorząd znów ma się czym pochwalić.

Jak już wspominaliśmy w publikacji Stary Sącz: kobiety żyją tutaj dłużej niż mężczyźni. Mamy twarde dowody raport o stanie gminy to jedna z podstaw do udzielenia władzom gminy, a dokładniej burmistrzowi Jackowi Lelkowi wotum zaufania a z kolei turystyka to jeden z kluczowych elementów gminy św. Kingi. A my już dziś – jeszcze przed sesją absolutoryjną – zaglądamy do danych statystycznych właśnie z turystyką związanych. I co z nich wynika?

Jak zapewniają autorzy raportu: - Rok 2022 potwierdził, że atrakcje Gminy Stary Sącz cieszą się olbrzymim powodzeniem gości, turystów oraz mieszkańców. Rekordzistą jest „Leśne molo” – mierniki wskazują 271 390 osób odwiedzających w 2022 roku to miejsce. Bobrowisko mimo upływu czasu również jest w opinii gości świetnym miejscem na spacer z rodziną. Bobrowisko odwiedziło 99 760 osób.

I teraz ciekawostka a dokładniej rekord – tylko 1 maja 2022 roku wspomniane Leśne Molo odwiedziły aż 5382 osoby.

- Z kolei Bobrowsko odwiedziło niemal 100 tys. osób. 15 procent z nich dotarło na drugi koniec trasy – czytamy w raporcie. Skąd tak precyzyjne dane? Zarówno przy wejściu na Leśne Molo jak i na początku oraz na końcu Bobrowiska są czujniki z licznikami, które bardzo precyzyjnie zliczają liczbę gości.

Jednocześnie władze gminy podkreślają, że samorząd wcale nie ogranicza się do odcinania kuponów od wspominanych sukcesów, ale również przez cały ubiegły rok robiła przygotowania do utworzenia kolejnych miejsc, które nie tylko będą atrakcyjne pod kątem spędzenia wolnego czasu, ale też poprawią przestrzeń publiczną.

I tak: - W 2022 r. Gmina Stary Sącz przygotowała koncepcję przedprojektową punktu widokowego zlokalizowanego na górze Targowisko w Przysietnicy. Oryginalny węzeł widokowy powstanie przy szlaku turystycznym na Przehybę. Punkt zaprojektowano na wysokości 560 m n.p.m i będzie dużą atrakcją turystyczną dla miejscowości. Przysietnica w ostatnich latach wykonała krok w kierunku pozyskania miana miejscowości turystycznej i w tym kierunku chce się rozwijać w najbliższych latach. Budowa punktu widokowego na pewno przyczyni się do zwiększenia oferty turystycznej i atrakcyjności tej miejscowości – wyliczają władze gminy.

Kolejna, wyjątkowo atrakcyjna deklaracja brzmi: - Miejska Góra w Starym Sączu i zlokalizowane tam „Leśne Molo” jak wspomnieliśmy wyżej bije rekordy popularności. Teraz przygotowywany jest kolejny projekt na zagospodarowanie tzw. „pierwszego ronda”. Miejska Góra, choć już zainwestowana („Leśne molo”, ścieżka przyrodnicza, trasy rowerowe i biegowe, punkt widokowy przed leśniczówką) ma nadal olbrzymi potencjał. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się tzw. „ścieżka zdrowia” czyli tory przeszkód dla dzieci. Teraz jest szansa na przywrócenie tej atrakcji w nowym wydaniu. Będzie to plac zabaw z grami terenowymi oraz piaskownicą. Dofinansowanie na te dwie inwestycje Gmina Stary Sącz planuje pozyskać z nowego rozdania transgranicznego programu Interreg Polska - Słowacja.

Ważnym elementem potencjału turystycznego Starego Sącza jest też Galeria Sztuki Współczesnej IMO. - Oryginalna bryła, działalność edukacyjna, ciekawe wystawy mają przyciągać nie tylko znawców sztuki, ale niemal każdego potencjalnego gościa. W Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari trwały prace nad wypracowaniem marki i promocji Galerii jako produktu turystycznego.

Dalej autorzy raportu podkreślają, że nadal trwa budowa centrum turystyczno - rekreacyjnego w Starym Sączu „Nad Starosądeckim Stawem" - jest to inwestycja podmiotu prywatnego na gruncie wydzierżawionym przez Gminę Stary Sącz.

- W ramach projektu powstają m.in. obiekt restauracyjno - konferencyjny dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, aquapark ze zjeżdżalnią, infrastruktura zewnętrzna: kort tenisowy, plaża, molo, podest, zaplecze sanitarne, parking, drogi i chodniki wewnętrzne, plac zabaw dla dzieci.

W 2022 r. trwało też kompletowanie dokumentów związanych z wybudowaniem kładki nad ul. Jana Pawła II i chodnika, który połączy dworzec przesiadkowy z zabytkowym centrum miasta. Prace rozpoczęły się w tym roku o czym pisaliśmy szczegółowo w publikacji Około 3,3 miliona, tyle zapłacą za bezkolizyjne dojście do centrum Starego Sącza ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info / UM w SS)







Dziękujemy za przesłanie błędu