Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
15/04/2024 - 18:05

Stary Sącz: kto w najbliższym czasie dostanie kanalizację i wodociąg?

Wiemy już, które sołectwa gminy Stary Sącz doczekają się w najbliższym czasie rozbudowy kanalizacji i wodociągu.

Zacznijmy od tego, że ofensywa wodno – kanalizacyjna w Starym Sączu trwa już od wielu lat i kosztowała już dziesiątki milionów złotych. Teraz samorząd zlecił realizację kolejnego zadania w tym zakresie. Na tapecie Moszczenica Niżna, gdzie mowa tylko o kanalizacji i Przysietnica, gdzie obok sieci sanitarnej wybudowana zostanie też kolejna część wodociągu.

Pierwsze inwestycje w zakresie budowy kanalizacji w Moszczenicy Niżnej sięgają już 2019 roku a stało się tak dzięki wcześniejszej przychylnej decyzji ówczesnej rady, która zgodziła się na rozszerzenie projektu rozbudowy sieci kanalizacyjnej o Mostki, Gołkowice Dolne, Moszczenicę Wyżną i Niżną. Łącznie z pracami prowadzonymi na terenie Starego Sącza przedsięwzięcia opiewa na zawrotną kwotę 62,4 mln zł z czego aż 30,7 mln zł gmina pozyskała z UE.

Wtedy firma Mur-Bet – zwycięzca przetargu – wykonała tutaj 12 km sieci dla 790 mieszkańców. Kosztowało to 8 mln 230 tys. zł. I już wtedy władze gminy zastrzegły, że na tym nie koniec. I słowa dotrzymały. 

Stary Sącz: już wylali asfalt, Barcice mogą przestać się bać zalania

Gdy w listopadzie 2021 roku gmina otrzymała ponad 6,5 miliona złotych na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej z rządowego programu Polski Ład w planach inwestycyjnych pojawiły się Barcice. - Połowę tych środków przeznaczymy na rozbudowę kanalizacji. Już dziś doszliśmy z siecią praktycznie do ronda w Gołkowicach Dolnych. Teraz będziemy chcieli podpiąć nieruchomości z okolic ronda właśnie i w okolicy kościoła – zapowiadał wtedy zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki nadmieniając, że kwota ok. 3,3 miliona starczy na około 5 km sieci. - Drugą połowę dofinansowania wydamy na sieć wodociągową i tu pójdziemy w stronę Moszczenicy i na Zapopradzie w Barcicach – wyliczał.

Dziś mamy następne wieści. Po rozstrzygniętym właśnie przetargu spółka TRANSWIERTEL z Tęgoborza za 442 800 zł skanalizuje w ciągu najbliższych pięciu kolejnych miesięcy następne przysiółki właśnie w Moszczenicy Niżnej.

Jeśli chodzi o Przysietnicę, to sprawa jest bardziej skomplikowana, bo pierwsze kilometry sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudowały tu Sądeckie Wodociągi, które do 2017 -  15 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 20 km sieci wodociągowej. Teraz – po raz kolejny – przejmuje pałeczkę Stary Sącz. Dzięki temu następne odcinki obu sieci będą tu gotowe do końca wakacji. Zadanie to gmina powierzyła F.H.U. Mariusz Walczyk z Kamionki Małej a kosztować to będzie 197 800 zł. 

Nowy most na granicy Nowego i Starego Sącza musi być gotowy do końca 2027 roku

A na zakończenie dodajmy, że w budżecie gminy na 2024 rok zabezpieczone jest też aż 700 000 zł na dotacje i dofinansowanie dla mieszkańców na przyłącza kanalizacyjne i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Następne 300 000 zł z kolei samorząd chce w tym roku wydać na projekt kanalizacji dla Gołkowic Górnych, 20 000 zł na rozbudowa wodociągu i kanalizacji w miejscowości Popowice. 

W tym przypadku musimy przypomnieć, że już w czerwcu ubiegłego roku gmina podpisała umowę na budowę - w formule zaprojektuj i wybuduj dla osiedla Kamieniec, która ma być połączona z systemem kanalizacyjnym pod rzeką Poprad. Koszt zadania to 5 190 600 zł, bo na tyle opiewa wybrana w przetargu oferta firmy Pawlimex ze Starej Wsi koło Limanowej.

Dofinansowanie na to przedsięwzięcie - 4 680 105 zł - gmina Stary Sącz otrzymała na już w styczniu ubiegłego roku z Polskiego Ładu, ale by móc ogłosić przetarg radni musieli najpierw wprowadzić te środki do budżetu a następnie podjąć uchwałę o zabezpieczeniu wkładu własnego szacowanego na 900 000 zł.

A co z wodociągiem dla osiedla „Za Torami” w Barcicach? O tym w osobnej publikacji. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu