Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
12/04/2024 - 13:30

Stary Sącz: już wylali asfalt, Barcice mogą przestać się bać zalania

Ważne informacje dla mieszkańców Barcic i Barcic Dolnych w gminie Stary Sącz. Drogowcy wylali już asfalt w ramach przebudowy granicznej drogi, która w korpusie ma kolektor burzowy, który będzie chronił oba sołectwa przed zalaniem.

Przypomnijmy, że rozbudowa drogi Barcice – Cmentarz – Do Popradu wiąże się z wnioskami mieszkańców składanymi na przestrzeni wielu lat, a związanymi ze zmianą przeznaczenia działek z rolnych na budowlane i rozwiązania problemu zalewania terenu Barcic podczas ulewnych deszczów. Decyzja o rozbudowie drogi jest związana również z inwestycją planowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Przebudowa “krajówki” będzie obejmowała jej odwodnienie powiązane z oczekiwanym od lat przez mieszkańców, odprowadzeniem wody z Barcic i Barcic Dolnych, w szczególności terenu za torami kolejowymi. 

Stary Sącz: jak idzie budowa nowego mostu w Przysietnicy? Uważajcie na ruch wahadłowy

Cały projekt GDDKiA służy między innymi w 1/3 odwodnieniu drogi krajowej, a w 2/3 odwodnieniu obszaru położnego powyżej drogi krajowej i torów kolejowych. Władze gminy podkreślają też, że ten układ komunikacyjny powinien nadążać za dynamicznym rozwojem budownictwa mieszkaniowego i taki jest dodatkowy argument przemawiających za inwestycją.

- Ważnym celem tego projektu było wykonanie kolektora burzowego, który zbiera wodę z DK 87 oraz nieruchomości usytuowanych po obu stronach DK 87, i w oparciu o spływ grawitacyjny odprowadza ją do Popradu – dodaje burmistrz Jacek Lelek.

Ale na tym nie koniec – ulica Graniczna na długości od ulicy Gościniec do ulicy Wiejskiej ma zostać doprowadzona do standardu drogi pełnowymiarowej – będą dwa pełnowymiarowe pasy ruchu w obie strony a do tego chodnik, na odcinku od Wiejskiej do Zielonej poszerzona będzie tylko jezdna do dwóch pełnowymiarowych pasów, po jednym dla każdego kierunku.

Stary Sącz środki na realizację swojej części przedsięwzięcia otrzymał od rządu - dofinansowanie to 4 750 000 zł. Zaznaczmy, że inwestycja realizowana jest – z racji konieczności przejęcia od osób prywatnych gruntów do tego niezbędnych – w oparciu o ZRID. Decyzje w tej sprawie – zgodnie z jurysdykcją - starosta nowosądecki wydał już pod koniec 2022 roku.

Roboty mają być zakończone już niebawem. ([email protected] Fot.: UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu