Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
11/04/2024 - 13:45

Stary Sącz: jak idzie budowa nowego mostu w Przysietnicy? Uważajcie na ruch wahadłowy

Temat konieczności budowy wspomnianego, nowego mostu w ciągu drogi powiatowej w Przysietnicy ciągnął się już od 2020, czyli od czasu, gdy został on uszkodzony podczas jednej z nawałnic. Most był w fatalnym stanie, podmyte były przyczółki, były wyrwy brzegowe w jezdni. W ostatnim kwartale ubiegłego roku ruszyła budowa nowej przeprawy. Jak wyglądają postępy?

Już w 2020 roku dzięki zabiegom burmistrza Jacka Lelka i przychylności Komisji Budownictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, która podczas wizji lokalnej w 2020 roku podjęła decyzje o wpisaniu budowy nowego mostu w Przysietnicy na listę inwestycji strategicznych, rozpoczęto projektowanie, które zakończyło się pozwoleniem na budowę wydanym początkiem 2022 roku.

Od początku ustalono, że w ramach zadania ma powstać nowy most na potoku Przysietnickim z odpowiednimi parametrami, chodnikiem, dojazdami i zabezpieczeniem brzegów potoku co zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo dzieci uczęszczających na zajęcia do pobliskiej szkoły jak również mieszkańców Przysietnicy.

Pierwszy przetarg na to zadanie ogłoszony był w 2022 roku, ale – z racji wycen – został unieważniony. W tle pojawiły się też pewne zawirowania formalne związane z własnością niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia gruntów. 

W kwietniu 2023 roku PZD ogłosił kolejne postępowanie przetargowe  a zakres robót podzielony został na dwie części. Pierwsza obejmuje wspomnianą wyżej część przysietnicką, druga – remont odcinków owej powiatówki w Starym Sączu i w Moszczenicy. 

Stary Sącz: metr mieszkania za 900 zł? Takie cuda tylko w tych dwóch blokach

- W tym wypadku chodzi o modernizację ponad kilometra drogi – informował ówczesny dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Czerwiński a my doprecyzujmy, że chodzi o odcinek od miejsca, gdzie zakończono poprzedni etap inwestycji (przebudowę ulicy Partyzantów w ciągu drogi powiatowej – dop. red.) do rogatek Starego Sącza. 

Ostatecznie budowa nowego mostu w Przysietnicy i przebudowy drogi powiatowej Stary Sącz – Przysietnica – Barcice na odcinku 618 metrów ruszyła już pod koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku. A cała inwestycja obejmuje: rozbudowę i modernizację drogi powiatowej Stary Sącz ul. Partyzantów w miejscowości Przysietnica, Stary Sącz i Moszczenica Niżna. W ramach inwestycji powstanie też chodnik, bezpieczne przejście dla pieszych i zatoka autobusowa.

Warto podkreślić, że choć to droga powiatowa to do opiewającej na 6 745 987 zł (w tym dofinansowanie Polski Ład: 5 237 190 zł)  aż 1 000 000 zł dołożyła gmina. Całość ma być gotowa do końca sierpnia tego roku.

Co już udało się zrobić? Gotowe są nowe przyczółki, korpus mostu z jego zbrojeniem i kładzione są pierwsze jego nawierzchnie, zrobiono też lwią część odwodnienia konstrukcji. Na koniec przypomnijmy kierowcom, że obecnie na przebudowywanym odcinku obowiązuje ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną po wybudowanym moście tymczasowym. ([email protected] Fot.: UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu