Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
05/06/2023 - 11:25

Stary Sącz dołożył Małopolsce pieniądze na autobusy do Nowego Targu

Na ostatniej sesji radni Starego Sącza podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej na rzecz Małopolski. A wszystko po to, by łatwiej było się dostać autobusem do Nowego Targu. Zobaczcie szczegóły.

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił: – Kontynuujemy wsparcie rozwoju lokalnej infrastruktury drogowej. Dzięki zwiększeniu dotacji dla Małopolski w ramach Funduszu Autobusowego możliwe będzie uruchomienie jeszcze większej liczby połączeń komunikacyjnych. Podpisana dziś umowa z samorządem województwa obejmuje 42 linie autobusowe o łącznej długości 1426 km. Wychodzimy naprzeciw potrzebom Małopolan. Tworzymy siatkę połączeń komunikacyjnych, dzięki której w szczególności mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mieli możliwość dotarcia środkami transportu publicznego do pracy, szkoły, placówek zdrowia czy innych instytucji publicznych.

Przechodząc do meritum. Samorząd województwa małopolskiego otrzymał w ramach Funduszu dofinansowanie w wysokości ponad 17,6 mln zł. Wniosek o objęcie dopłatą dotyczył 42 linii komunikacyjnych o długości 1426 km. Wśród najdłuższych linii znalazły się połączenia na trasie m.in. Tarnów-Wysowa Zdrój (97 km), Nowy Sącz-Nowy Targ (80 km), Olkusz-Trzyciąż-Kraków (78 km) czy Nowy Sącz-Tarnów (71 km).

Zobacz też: 

Teraz okazuje się, że samorządy Sądecczyzny też dołożą się wspominanych linii. Na ostatniej sesji radni Starego Sącza przekazali na ten cel stosowną uchwałą 2 tysiące złotych. - Udzielona pomoc finansowa w formie dotacji celowej zostanie przeznaczona przez Województwo Małopolskie na sfinansowanie rekompensaty z tytułu poniesionych kosztów w związku ze świadczeniem usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w transporcie drogowym na linii komunikacyjnej Nowy Sącz – Nowy Targ – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

- Gmina Stary Sącz deklaruje partycypację w kosztach dofinansowania do wskazanego połączenia autobusowego z uwagi na fakt, że połączenie to umożliwia mieszkańcom Gminy podróż docelowo do miasta Nowy Targ, będąc jednocześnie jedynym takim połączeniem w obecnej ofercie komunikacji autobusowej na terenie Gminy Stary Sącz – brzmi dalsza część uzasadnienia.

Sam burmistrz Jacek Lelek już po sesji komentuje: - Rzeczywiście transport publiczny na trasie Nowy Sącz – Nowy Targ mocno do tej pory kulał. Mieszkańcy Starego Sącza może tak często z niego nie korzystają, ale jako samorząd chcemy pokazać, że jesteśmy gotowi do współudziału w każdym przedsięwzięciu mającym na celu rozwój transportu zbiorowego w naszym regionie i na terenie Małopolski.

Zobacz też: 

A my przypomnijmy na zakończenie, że w 2023 roku Stary Sącz do samych połączeń organizowanych na terenie swojego samorządu przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu dołoży ze swojego budżetu aż ok. 1,8 miliona złotych. ([email protected] Fot.: ilustracyjne prt sc transmisja z sesji)Dziękujemy za przesłanie błędu