Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
22/03/2014 - 16:50

Stara sądecka drukarnia w Miasteczku Galicyjskim

Pracownia drukarska będzie kolejną atrakcją w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Można będzie w niej poznać historię druku i książki, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o pracy drukarza.
To kolejna pracownia, którą warto będzie zobaczyć w Miasteczku Galicyjskim. Przypomnijmy, że zwiedzać można tam m.in. pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, aptekę w stylu retro, stary gabinet dentystyczny, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię, starą pocztę i inne obiekty.
- Stara sądecka drukarnia z początku XX wieku - to następna pracownia, którą otwieramy – mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. – Chcieliśmy ją reaktywować. W tej chwili uruchamiany starą maszynę drukarską z początku ubiegłego wieku, która znajduje się w naszych zasobach muzealnych. Myślę, że to miejsce stanie się kolejną atrakcją Miasteczka Galicyjskiego podobnie jak i inne pracownie.
Pracownia drukarska znalazła swoje miejsce tuż obok pracowni garncarskiej. Znajduje się już w niej część wyposażenia starej drukarni. Jest wspomniana już maszyna drukarska, która do Muzeum Okręgowego trafiła z sądeckiej drukarni „Nowodruk”.
- Jest to maszyna typograficzna płaska produkcji niemieckiej firmy MAN – mówi Maciej Turski, emerytowany sądecki drukarz. – Rok produkcji 1908 rok, format BZ. Do zakładu poligraficznego w Nowym Sączu została zakupiona w 1971 roku z Poznańskich Zakładów Graficznych. Pracowała do 2008 roku. Właściciele drukarni „Nowodruk” przekazali ją muzeum.
Wyposażenie pracowni stanowią również dwa regały zecerskie firmy "Konat" z Warszawy.
- Przed II wojną światową były używane w drukarni Pana Pisza i Pani Jakubowskiej w Nowym Sączu. Po wojnie trafiły do drukarni N.Z.P.T (Nowosądeckie Zakłady Przemysłu Terenowego), a następnie były użytkowane, po przekształceniu się zakładu w drukarni firmy „Nowomag” – dodaje sądecki drukarz. - W 1996 roku z powodu przejścia drukarni z technologii typograficznej na offsetową zostały one przekazane wraz z zabytkowymi czcionkami, kliszami (drzeworyty, linoryty, miedzioryty i klisze cynkowe) do muzeum.Trzeci regał zecerski, który został wykonany we Lwowie przekazał Pan Tadeusz Łagan.
Trzeciego kwietnia w nowej pracowni rozpoczną się warsztaty drukarskie. Prowadzić je będą Maciej Turski oraz Wiesław Wcześny. Ten ostatni zaprasza na pokaz produkcji papieru czerpanego. Warsztaty drukarskie realizowane są w ramach programu Bonu Kultury.
Bon Kultury to inicjatywa województwa małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Realizowana jest ona po raz trzeci. Na warsztaty mogą się zapisać grupy zorganizowane. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu prowadzi zapisy na kwiecień i maj (tel. 18 441 02 10, wew. 106).
- Celem tych warsztatów jest m.in. zapoznanie uczniów z historią drukarstwa i książki oraz technikami drukarskimi i introligatorskimi, jak również podstawowymi pojęciami z zakresu drukarstwa – mówi Beata Wierzbicka, kierownik Działu Historycznego w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. – Dzięki uczestnictwu w tych zajęciach młodzież dowie się również wielu ciekawych informacji o pracy drukarza.
W ramach warsztatów przewidziany jest m.in. wykład na temat historii druku i książki oraz technik drukarskich połączony z prezentacją wybranych eksponatów ze zbiorów muzeum.
- Uczestnicy wcielą się w drukarza – dodaje Beata Wierzbicka - Samodzielnie złożą tekst, wybiorą dekorację (ozdobnik, grafikę lub ilustrację), wykonają odbitkę za pomocą prasy drukarskiej. Zapoznają się także z różnymi technikami drukowania: grafik, ilustracji oraz tekstu.

(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu