Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
28/06/2018 - 13:55

Śmierć już nie ma szans z korkami, w Starym Sączu będzie dodatkowa karetka!

Udało się, dzięki staraniom dyrekcji Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Starym Sączu już od 1 sierpnia dyżurować będzie kolejna, dodatkowa karetka! Region będzie w końcu bezpieczny mimo tego, że przeprawa na Dunajcu jest wyłączona z ruchu.

O tym, jak poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu są korki tworzące się po zamknięciu mostu heleńskiego i jak temu można zaradzić pisaliśmy w publikacjach: 

Dodatkowa karetka dla Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego potrzebna na cito! 

Będzie druga podstacja pogotowia na Helenie? Korytarze życia to za mało

Pseudokaretki jeżdżą na sygnale! Żerują na korytarzach życia

Choć kierowcy Sądecczyzny stanęli na wysokości zadania i w odpowiedzi na apel ratowników tworzą na drogach korytarze życia, by przepuścić karetkę na sygnale, to i tak władze SPR w Nowym Sączu stoją na stanowisku, że by w pełni zabezpieczyć mieszkańców po drugiej stronie Dunajca – tych z Heleny, Chełmca i ościennych miejscowości trzeba albo jeszcze jednej karetki w podstacji w Starym Sączu albo utworzenia dodatkowej podstacji choćby w Niskowej.

Argumentacja jest oczywista – karetka ze Starego Sącza, jedyna karetka kategorii S, czy z lekarzem bardzo często jeździ na interwencje poza nasz powiat, wtedy same okolice Starego Sącza do Łącka liczyć mogą na jedynie na karetki z Nowego Sącza.

Drugi argument jest jeszcze bardziej obrazowy – gdyby po drugiej stronie Dunajca pogotowie miało na stałe swój dodatkowy przyczółek, to wtedy odpada konieczność wjeżdżania w korki w drodze do pacjenta a przecież to właśnie czas, tempo udzielenia pierwszej pomocy jest kluczowe dla zdrowia i życia pacjenta. Do szpitala jedzie już zaopatrzony w pomoc.

I choć w temacie uruchomienia podstacji w siedzibie OSP w Niskowej cisza, to wniosek o wzmocnienie obsady stacji w Starym Sączu został rozpatrzony pozytywnie.

- Dzięki decyzji wojewody małopolskiego dostaliśmy zgodę na uruchomienie jeszcze jednej karetki typu P w podstacji pogotowia w Starym Sączu, która wzmocni dotychczasową obsadę składającą się z karetki typu S. To wyjątkowo dobra wiadomość, bo dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli zapewnioną optymalną – przynajmniej na dziś - sieć ratowniczą na Sądecczyźnie – nie ukrywa satysfakcji dyrektor SPR Józef Zygmunt.

Fizycznie dyżury dodatkowej karetki zaczną się od 1 sierpnia a pojazd będzie tu stacjonował w godzinach od 7. Do 19. – Czyli wtedy gdy ruch na drogach jest największy i gdy jest największe ryzyko tworzenia się korków.

Zygmunt nie ukrywa też, że sądeccy ratownicy liczą na to, że SPR w Nowym Sączu otrzyma dodatkowo nowy pojazd z puli karetek, na których zakup wojewoda już ogłosił przetarg. Do Starego Sącza oddelegowane zostanie auto, które już jest w zasobach nowosądeckiej placówki.

- Liczymy tez na to, że pan wojewoda pomoże nam sfinalizować temat uruchomienia podstacji pogotowia w Łabowej – zaznacza szef SPR.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info / SPR w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu