Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
29/03/2023 - 16:30

Sensacja za 132 miliony. Wywiercą we wsi najgłębszą na świecie dziurę do bogactwa pod ziemią

Domy ogrzewane gorącą wodą spod ziemi. Czy tak bajecznie i ekologicznie, bez zatruwających powietrze kopciuchów, będą niedługo żyć na Podhalu? Wszystko zależy od tego, jaką temperaturę mają geotermalne źródła. Do tego bogactwa chcą się dostać w Szaflarach, gdzie zrobią najgłębszy geotermalny odwiert świata!

Czy gorąca woda zasili ciepłowniczą sieć w Szaflarach? 

Wszystko zależy od powodzenia przedsięwzięcia, jakiego w naszym regionie jeszcze nie było.  – Niecka podhalańska to jeden z najlepszych regionów geotermalnych w naszym kraju. Stąd tak licznie występujące w Małopolsce termy. Naturalna energia wykorzystywana jest także w produkcji energii elektrycznej oraz w ciepłownictwie – mówił podczas niedawnej wizyty na Podhalu  wojewoda  Łukasz Kmita.

czytaj też Sądecki Newag zgarnie kolejny wielki kontrakt. Dobiją targu na ponad miliard złotych  

To ma być najgłębszy na świecie geotermalny odwiert

Wojewoda wyprawił się do Szaflar nie bez przyczyny, bo to właśnie tam ma być wykonany najgłębszy na świecie geotermalny odwiert. Ma mierzyć siedem kilometrów! Ta gigantyczna dziura w ziemi to droga do skarbu o temperaturze powyżej stu stopni Celsjusza.  Specjaliści spodziewają się, że na takiej głębokości woda może mieć nawet 180 stopni.

Specjaliści firmy UOS Drilling, która zrobi odwiert, postawili już w Szaflarach potężną wieżę.

Stalowa konstrukcja mierzy blisko sześćdziesiąt  metrów wysokości. Jej ustawienie było nie lada wyzwaniem, bo odwiert jest usytuowany w starym korycie Białego Dunajca, co wymagało wybrania ziemi na głębokości czterech metrów. Potem trzeba było zrobić utwardzenie podłoża żwirem i betonowymi płytami.

czytaj też zbudują mieście dwupoziomowy parking na pół tysiąca aut [WIZUALIZACJA]

Gorąca woda ogrzeje nie tylko Szaflary

 Koszt inwestycji finansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 132 mln zł. Jeżeli przedsięwzięcie zakończy się sukcesem gorąca woda ogrzeje domy nie tylko w gminie Szaflary ale także sąsiednim Nowym Targu.

czytaj też Mamy w mieście jeszcze jeden plac budowy. Co to za mury stawiają ekspresem [ZDJĘCIA]

Energia geotermalna jest wykorzystywana nie tylko w rekreacji, ale także jako alternatywne źródło energii. Żeby wykorzystać ten potencjał Ziemi, potrzebne są badania poprzedzane wierceniami otworów poszukiwawczych, które nie zawsze zostaną otworami produkcyjnymi.To ogromna inwestycja, ale w perspektywie lat, bardzo opłacalna. [email protected])  fot.Firma UOS Drilling







Dziękujemy za przesłanie błędu