Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 10 kwietnia. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała
16/02/2021 - 15:40

Schodołazy i lokalna sieć internetowa. Wójt Dziedzina inwestuje w szkoły

Windy, podjazdy… teraz wszystkie nowo stawiane budynki są przyjazne dla niepełnosprawnych. Te stare, które takich udogodnień nie mają, trzeba modernizować. Architektoniczne bariery udało się usunąć w sześciu szkołach w gminie Łącko.

Jeszcze niedawno, w czterech łąckich szkołach podstawowych trzeba było po prostu targać po schodach inwalidzkie wózki z uczniami, którzy mają problem z samodzielnym poruszaniem.  Teraz ten problem udało się rozwiązać w placówkach w Zarzeczu, Kiczni, Zagorzynie i Czarnym Potoku. To właśnie tam pojawiły się tak zwane schodołazy, czyli wózki inwalidzkie do transportu po schodach wyposażone w gąsienice.

- Mieliśmy problem ze szkołami, które z racji wieku budynków nie były dostępne dla niepełnosprawnych - mówi wójt gminy Jan Dziedzina.  - W takiej sytuacji takie urządzenia rozwiązują problem.  Samodzielnie wjeżdżają do góry i można je potem odstawić w dogodnym miejscu. Jest wygodniej i bezpieczniej.

Czytaj też Dają gminom 100 milionów na czyste powietrze. Na co pójdą te pieniądze? 

Z kolei w podstawówce w Maszkowicach i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarnym Potoku dla potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami zostały przystosowane toalety.

Na schodołazy i wózki inwalidzkie gmina wydała blisko 50 tysięcy złotych, modernizacja toalet kosztowała prawie 39 tys.

To niejedyne zmiany jakie zaszły w łąckiej edukacji. W Szczereżu, Zabrzeży, Zarzeczu oraz w Kadczy Sale lekcyjne zostały zamienione w pracownie komputerowo-językowe z lokalną siecią informatyczną, co kosztowało ponad 100 tysięcy złotych.

Czytaj też Żądają milionów euro okupu. Hakerzy od tygodnia paraliżują urząd marszałkowski

Wydatki zostały sfinansowane z gminnego  budżetu i środków unijnych.(jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu