Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
25/12/2014 - 13:42

Sądeckie szopki bożonarodzeniowe. Czekamy na wasze zdjęcia

Są jednym z ulubionych symboli świąt Bożego Narodzenia i zachwycają od kilkuset lat.
Małe i duże, ruchome, grające kolędy, z prawdziwymi postaciami albo figurkami. Szopki ustawiane są w naszych kościołach od niepamiętnych czasów i wprowadzają wiernych w bożonarodzeniowy klimat.

W Polsce najbardziej popularne są szopki w kształcie stajenki. Takie znajdziemy także w Nowym Sączu. Szopka w Miasteczku Galicyjskim: prosta, bez zbędnych ozdób. Wokół Świętej Rodziny jedynie postać anioła, baranek i owieczka. Nasz fotoreporter odwiedził jeszcze tę w kościele św. Kazimierza, w Bazylice św. Małgorzaty , w kościele Ducha Świętego (jezuici z Rynku) oraz na sądeckich plantach i w Ratuszu.

Atrakcją są także tzw. żywe szopki. W naszym regionie od lat buduje ją rodzina Cieślików z Żeleźnikowej Wielkiej. W specjalnej zagrodzie pojawiają się: osiołek, barany, wół, kozy (z koźlętami) - kameruńska i szwajcarska, kucyk, kury i pies. W szopce znajdą się figury trzech króli i Świętej Rodziny oraz mały Jezusek w żłobku. Szopkę można oglądać od dzisiaj (25 grudnia) do 1 stycznia w godzinach od 10. do 17. 

A jakie szopki królują w Waszych kościołach. Może niezwykła budowla powstała w Waszym mieszkaniu, bądź przed domem? Sfotografujcie je i przyślijcie do nas. Zdjęcia umieścimy na portalu www.sadecznin.info. Potem razem z Czytelnikami wybierzemy tę najpiękniejszą.
Zdjęcia szopek - do 7 stycznia można przesyłać na adres [email protected].
***
Za twórcę budowania szopek uznawany jest św. Franciszek z Asyżu. To on w 1223 roku w Greccio przygotował po raz pierwszy inscenizację betlejemskich wydarzeń. Obecnie szopka to najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Bywa wykonywana jako miniatura albo jako konstrukcja rzeczywistej wielkości. Może mieć formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest jako stajenka. W każdej szopce znajduje się mały Jezus, Maria oraz Józef. Najczęściej elementem szopki są także Trzej Królowie, pasterze, bydło, owce, Gwiazda Betlejemska i anioł.

Na zdjęciach w galerii:
nr 1-2: szopka w Miasteczku Galicyjskim
nr 3-9: szopka w Bazylice św. Małgorzaty
nr 10-11: szopka w Ratuszu
nr 12-14: szopka na sądeckich plantach
nr 15-17: szopka w kościele św. Kazimierza
nr 18-19: szopka w kościele Ducha Świętego

(KB)
fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu