Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
15/10/2021 - 08:35

Postawli pomnik ofiar wypadków drogowych. Ma skłaniać do refleksji

Przed Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Nowym Sączu stanął pomnik „Ku pamięci ofiar wypadków drogowych”. Ma on przede wszystkim skłaniać osoby, które uczą się dopiero jeździć i te, które uzyskały prawo jazdy do refleksji, aby jeździli z głową i odpowiedzialnie.

Na pokaźnych rozmiarów głazie, który znajduje się przed siedzibą MORD znajduje się tabliczka z napisem: „Ku pamięci ofiar wypadków”. Z inicjatywą, aby stworzyć takie miejsce, w oparciu o już – zaznaczmy - znajdujący się na tym terenie głaz wyszedł Artur Czernecki, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, a jednocześnie sądecki radny. Została ona poparta przez dyrektora tej placówki Marka Pławiaka.

Obelisk został przetransportowany przed budynek MORD, na bardziej eksponowane miejsce. Dzisiaj o godz. 12 głaz zostanie poświęcony przez o. Bogdana Długosza, proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (kolejowej) w Nowym Sączu i ks. Damiana Migacza, diecezjalnego duszpasterza kierowców. Przy pomniku zostanie zapalonych szesnaście zniczy, upamiętniających szesnaście osób, które zginęły w tym roku na terenie Sądecczyzny w wypadkach drogowych.

- Ten pomnik „Ku pamięci ofiar wypadków drogowych” powinien być swego rodzaju przesłaniem dla przyszłych kierowców, którzy uczą się jeździć pod okiem egzaminatorów w naszym ośrodku i po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego uzyskują prawo jazdy i tych, które takie już posiadają – mówi Artur Czernecki. – Mamy nadzieję, że napis „Ku pamięci ofiar wypadków drogowych” skłoni wszystkich do pewnej refleksji. Ręka kierowcy na kierownicy i jego noga na pedale gazu w samochodzie to powiem w cudzysłowiu to tak, jakby mieli w ręku „odbezpieczoną broń, która może zabić”.

Od stycznia do końca września br. w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu przeprowadzono 30 164 egzaminy praktyczne oraz 20 869 egzaminów teoretycznych. Artur Czernecki podkreśla, że ideą tego pomysłu była chęć wywołania w ludziach, którzy otrzymali upragnione prawo jazdy potrzebę zastanowienia się, że trzeba jeździć z głową i odpowiedzialnie.

W te zasady, w ramach szeroko pojętej profilaktyki, podejmowanej przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu, wyposażani są kursanci wspomnianego ośrodka, którzy uczą się jeździć. O to dbają świetni instruktorzy pracujący w tej instytucji.

Jak mówi nasz rozmówca od 1 stycznia do końca września br. w Nowym Sączu i na drogach Sądecczyzny doszło do 233 wypadków, w których aż szesnaście osób poniosło śmierć (w ubiegłym roku zginęło 6 osób).

- Wśród głównych przyczyn wypadków wymieniane są: nadmierna prędkość, nietrzeźwość, albo odurzenie substancjami psychoaktywnymi kierowcy. Ale nie bez powodu mówi się także o rutynie i brawurze – dodaje zastępca dyrektora MORD w Nowym Sączu. – Dlatego też w naszym ośrodku kładziemy bardzo duży nacisk na działania profilaktyczne, na różnego rodzaju działania poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Także prowadzimy szeroko rozumianą profilaktykę w szkołach i innych placówkach oświatowych. Wyposażamy dzieci i młodzież w kamizelki i elementy odblaskowe, aby po zmroku były widoczne. Wspólnie z sądecką policją, z którą współpraca układa się nam doskonale, organizujemy konferencje, prelekcje, na temat bezpieczeństwa na drogach. Musimy robić wszystko, co w naszej mocy, aby drogi w naszym regionie i w całym kraju były bezpieczne i aby nie dochodziło na nich do wypadków drogowych.

Sądecki MORD zatrudnia także z psychologa, do którego mogą zwrócić się o pomoc rodziny, przeżywające traumę po stracie bliskiej osoby, która zginęła w wypadku drogowym.

Warto wspomnieć, że przy Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie znajduje się pomnik Ofiar Wypadków Drogowych i Przestępstw. Pomnik Przejście powstał w latach 2010-2012 jako odpowiedź na potrzebę powołania przestrzeni kontemplacji i spotkania dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin, a także jako miejsce upamiętnienia tych, którzy zginęli.

Autorem projektu pomnika jest artysta rzeźbiarz dr hab. Jacek Kucaba. Budowa pomnika to pierwszy etap na drodze do utworzenia Centrum Leczenia Traumy. Każdego roku w trzecią niedzielę listopada w Zabawie odbywają się tam centralne uroczystości obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (obchodzony od 2005 roku).

Statystyka – dane MORD, dzięki uprzejmości sądeckiej policji

  • Wypadki, które wydarzyły się
  • od 1 stycznia do końca września 2020 roku w Nowym Sączu i na terenie powiatu nowosądeckiego:
  • 262 wypadki, w których zginęło 6 osób. Ranne zostały 323 osoby
  • Od 1 stycznia do końca września 2021 w Nowym Sączu i na terenie powiatu nowosądeckiego wydarzyły się:
  • 233 wypadki, w których zginęło aż 16 osób. Rannych zostało 305 osób.

[email protected], fot. Artur Czernecki.

Sącz: ten pomnik upamiętnia ofiary wypadków drogowych. Ma skłaniać do refleksji




Przed Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Nowym Sączu stanął pomnik „Ku pamięci ofiar wypadków drogowych”. Ma on przede wszystkim skłaniać osoby, które uczą się dopiero jeździć i te, które uzyskały prawo jazdy do refleksji, aby jeździli z głową i odpowiedzialnie.






Dziękujemy za przesłanie błędu