Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
23/05/2024 - 10:05

Jak deweloper z mieszkańcami Niskowej się spotykał

Awanturą na Facebooku skończyło się zaproponowane przez dewelopera z Nowego Sącza spotkanie z mieszkańcami z Niskowej. Deweloper w poście podziękował im za udział, wkurzeni sąsiedzi inwestycji w komentarzach zarzucają mu kłamstwo, bo - jak twierdzą - nikogo z nich na spotkaniu nie było.

Na 16 maja wyznaczył termin spotkania  z mieszkańcami Niskowej deweloper D&M Homes, który zamierza tam wznieść 15 budynków mieszkalnych. Projekt osiedla nazwał „Sądecka Panorama”, bo też wybrane miejsce rzeczywiście oferuje piękny widok na nowosądecką kotlinę.

Dla grupy kilkudziesięciu mieszkańców Niskowej widoki są jednak mniej sielankowe: zryte wzgórze i rosnące obawy przed osunięciem się ziemi. Domagają się więc wstrzymania inwestycji. Spotkanie, na które deweloper wysłał ludziom imienne zaproszenia, miało doprowadzić do wyjaśnienia narastającego konfliktu, ale sprawę jeszcze bardziej zaogniło.

- Dziękujemy za uczestnictwo w organizowanym wydarzeniu - dzień po terminie spotkania napisał na swym facebookowym profilu D&M Homes. - „Cieszymy się, iż mogliśmy odpowiedzieć na zadawane pytania jak i również z tego, iż projekt przypadł Państwu do gustu, a inwestycja cieszy się przychylnością lokalnej społeczności.” No i tym wpisem uruchomił lawinę.

- Zwracam się do autora postu. Mam sprawdzoną informację od właścicieli Domu Weselnego Casablanca, iż na organizowanym przez Państwa wydarzeniu w dniu wczorajszym nikt się nie pojawił, innymi słowy liczba uczestników wyniosła 0 (słownie: zero) - wpisał autor jednego z ponad 40 komentarzy pod postem dewelopera.

- Na jakiej podstawie piszą więc Państwo, że mogli odpowiedzieć na zadawane pytania i na jakiej podstawie twierdzą Państwo, że projekt przypadł uczestnikom do gustu, jakim uczestnikom? Na jakiej podstawie napisali Państwo, że inwestycja cieszy się przychylnością lokalnej społeczności?

Potem było jeszcze ostrzej. Burzę w komentarzach deweloper skwitował w końcu oświadczeniem, w którym - nie odnosząc się do tego, czy ktokolwiek w spotkaniu rzeczywiście uczestniczył - pisze m.in., że „wpisy szkalujące dobre imię zarówno D&M Homes jak i osób zaangażowanych w jego organizację, powinny być traktowane jako objaw hejtu, a pojawiające się publikacje ze sformułowaniami typu: “kłamca” , ”konfabulacja” , “nieuczciwy deweloper” , “bezwzględny” , “cyniczny” , ”obłuda”, "manipulant" zostaną przeanalizowane pod kątem pomówień i naruszenia dóbr osobistych."

Poza kolejną falą komentarzy pod oświadczeniem D&M Homes, sąsiedzi inwestycji wysłali też pismo do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, zarzucając deweloperowi, że tylko markuje konsultacje społeczne w sprawie, która ciągnie się przynajmniej od stycznia tego roku, gdy starostwo wydało dwa pozwolenia na budowę „Sądeckiej Panoramy” w Niskowej.


Właściciele sąsiadujących z działką gruntów twierdzą, że o inwestycji dowiedzieli się dopiero wtedy, gdy na plac wjechał ciężki sprzęt, ryjąc wzgórze i pokrywając błotem drogi dojazdowe. 22 osoby wysłały więc do starostwa żądanie wznowienia postępowania, ponieważ wcześniej nie zostały uznane za jego stronę.

Największą z ich obaw, jak słyszeliśmy, jest to, że wskutek prowadzonych głębokich i niezabezpieczonych wciąż wykopów, ziemia na wzgórzu może się osunąć i doprowadzić do zniszczenia zabudowań mieszkańców.


Czy w tamtym rejonie jest osuwisko? Na jakiej podstawie radni gminy Chełmiec zgodzili się na zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego, jak i kiedy doszło do zmiany w mapach geodezyjnych i dokumentach? O tym już niebawem w „Sądeczaninie”. (tomasz,[email protected]) Fot. tkDziękujemy za przesłanie błędu