Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
20/10/2020 - 15:55

Są Tarcze Herbowe dla sądeckich historyków, ale był też nagły zwrot akcji

Do sporego grona osób, które będą mogły poszczycić się Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” dołączą dwaj znani sądeccy historycy Leszek Migrała i Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Radni zgodzili się przyznać tym osobom tego wyróżnienia, ale nie obeszło się bez nagłego zwrotu akcji…

Radni podczas dzisiejszej sesji zdecydowali o uhonorowaniu takim wyróżnieniem panów: Leszka Zakrzewskiego i Leszka Migrałę. Obaj są zasłużonymi historykami, mającymi na swoim koncie wiele cennych publikacji o dziejach miasta i ludziach, którzy tworzyli jego historię.

Uzasadnienie projektu uchwały - Leszek Migrała - ZOBACZ

Uzasadnienie projektu uchwały - Leszek Zakrzewski - ZOBACZ

Radny Leszek Zegzda, przewodniczący komisji kultury, sztuki i współpracy z miastami Rady Miasta zgłosił wniosek formalny zarówno w przypadku jednego jak i drugiego projektu uchwały o odesłaniu tych projektów uchwał do wnioskodawcy, bo, jak argumentował konieczne jest wreszcie przygotowanie regulaminu przyznawania takiego wyróżnienia. Do tej pory takiego dokumentu nie było. Zaznaczył, że właśnie kończy pracę nad takim regulaminem.

O to, aby nadać tarczę herbową dla obu historyków zawnioskowali radni klubu PiS - Wybieram Nowy Sącz.

- Już od wielu miesięcy mówi się o jasnych precyzyjnych zasadach, o tworzeniu jasnej procedury dotyczącej nadawania tego wyróżnienia – mówił radny Leszek Gieniec. - Nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, aby dyskutować o tym w punkcie tak oczywistym. Głosy o stworzeniu regulaminu płynęły od dawna. Zróbmy porządek u siebie, a później skupmy się nad nadawaniem tarczy herbowej – dodał radny.

Radny Jakub Prokopowicz mówił, że należy dopracować metody nadawania tego wyróżnienia. I to jest bezsprzeczne. Dziękował też sądeckim historykom za ich ogromny dorobek.

Radny Maciej Rogóż powiedział, że z szacunku do osób, których dotyczą te dwa projekty, o sprawach regulaminu przyznawania tego wyróżnienia rada powinna debatować oddzielnie.

- Apeluję, aby sytuacji takich, jak dzisiaj nie było. Ich w ogóle nie powinno być – dodał radny Maciej Rogóż.

Przewodnicząca Iwona Mularczyk wobec wniosku radnego Leszka Zegzdy o odesłaniu obu projektów uchwał do wnioskodawcy powiedziała, że to on jest przewodniczącym komisji i taki regulamin musi powinien być przygotowany przez niego.

- Taki regulamin już praktycznie przygotowałem – mówił radny Zegzda. Każdy z radnych, przede wszystkim prezydium powinno przygotować taki regulamin. To jest prerogatywa nie tylko komisji kultury, sztuki i współpracy z miastami partnerskimi, ale prerogatywa całej Rady Miasta. Kiedyś trzeba to rozpocząć. Kiedyś ten regulamin trzeba przyjąć.

Niestety, rada nie uwzględniła dwóch wniosków formalnych Leszka Zegzdy o odesłaniu obu projektów uchwał do wnioskodawcy.

Ostatecznie radni zgodzili się nadać obu zasłużonym historykom Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu