Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
14/04/2021 - 11:20

Są decyzje w sprawie obostrzeń. Co rząd otwiera, a co pozostaje w locdownie

I już wszystko jasne. Są nowe rządowe decyzje w sprawie obostrzeń. Nadal pozostają zamknięte hotele, restauracje i galerie handlowe. Z ulgą mogą odetchnąć rodzice maluchów. Od przyszłego tygodnia zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Na świeżym powietrzu będzie można uprawiać sport.

I na tym kończą się dobre wiadomości.  Jedynie ze żłobków i przedszkoli zostanie zdjęty od poniedziałku 19 kwietnia lockdown.  Przez kolejny tydzień, do 25 kwietnia, nadal będzie obowiązywać większość dotychczasowych obostrzeń.

Czytaj też Znowu przedłużyli dodatkowy „covidowy” zasiłek opiekuńczy. Jest nowy termin

- Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń – mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Nadzieje na odmrożenie miała turystyczna branża. Rząd jednak w swoich decyzjach pozostaje nieugięty.  Aż o dwa tygodnie, do majówki hoteli i restauracji nie otworzy. Ci, którzy planowali wyjazdowy, długi weekend, muszą ze swoich planów zrezygnować.

- Jeżeli chodzi o kwestię kontroli na pewno majówka będzie okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych – mówił Niedzielski i dodał, że jeśli będą planowane luzowania obostrzeń, niemal pewna będzie regionalizacja.

Czytaj też Szczepienia w firmach. Niektórzy w Sączu chcą to zrobić, ale jak to ma wyglądać 

Co z handlem? Nadal pozostaną zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. m kwadratowych. Hurtownie pozostają otwarte, w sklepach, które pozostają otwarte, nada obowiązują zasady -   1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2, w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m kwadratowych przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra. ([email protected])

Dziękujemy za przesłanie błędu