Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
13/03/2019 - 15:45

Rytro: nowe przedszkole nabiera mocy. A gdzie trafią urzędnicy?

Mamy świetną informację dla mieszkańców gminy Rytro – rewitalizacyjny projekt zakładający budowę nowego przedszkola i przeniesienie do budynku Gimnazjum Urzędu Gminy przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Co to oznacza w praktyce?

Nowe władze gminy Rytro odstąpiły – w ślad za kolosalnymi kosztami przekraczającymi możliwości finansowe samorządu – od pomysłu budowy nowego centrum kultury i nowej siedziby Urzędu Gminy. W zamian padła decyzja by wybudować nowe przedszkole a do zwolnionych w ten sposób pomieszczeń – w zmodernizowanej tylko lekko – Szkole Podstawowej przenieść uczniów gimnazjum i tam zorganizować naukę dla klas I – VIII.

Jednocześnie budynek gimnazjum ma zostać zmodernizowany tak, by przenieść tu Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. O tym, że stara siedziba gminnych władz nadaje się obecnie tylko do rozbiórki a pomieszczenia GOPS nie spełniają praktycznie żadnych wymogów, które zapewnić by mogły komfort petentów, którzy przychodzą tu czasem z bardzo osobistymi problemami, nikogo już nie trzeba przekonywać.

Zobacz też: Rytro: będzie nowe przedszkole. A co z budżetem na 2019 rok?

Ale by zrealizować ten pomysł gmina musi najpierw wybudować nową placówkę dla przedszkolaków. To sprawa kluczowa dla powodzenia całej koncepcji.  Gmina złożyła już stosowny projekt do władz wojewódzkich i już wiadomo, że przeszedł on pozytywnie pierwszy etap weryfikacji, czyli ocenę formalną. Wszystkie dostarczone przez gminę dokumenty są – tu użyjemy uproszczenia – są kompletne i spełniają wszystkie stawiane im wymogi.

- Teraz czeka nas ocena merytoryczna a łatwo nie będzie, bo w sumie złożono 61 wniosków – nie ukrywa wójt Jan Kotarba. Przy czym dyplomatycznie zaznacza, że Rytro ma ogromne szanse, bo projekt jest komplementarny co oznacza, że jego realizacja rozwiązuje szerokie spektrum potrzeb mieszkańców samorządu.

Zobacz też: Rytro: Rewolucja w budżecie na 2018 rok – radni nie chcą kredytów

Samo przedszkole na powstać na terenie obecnego ośrodka zdrowia. Będą tam cztery sale z pełnym węzłem sanitarnym – osobne łazienki i ubikacje - dla czterech grup 25-osobowych plus całe zaplecze niezbędne do funkcjonowania podobnej placówki. Będzie plac zabaw z prawdziwego a dodatkowo będzie również pomieszczenie przeznaczone na świetlice, z której będą mogli korzystać i seniorzy gminy, mieszkańcy na potrzeby najróżniejszych uroczystości i spotkań i miejscowe zespoły.

O powodzeniu przedsięwzięcia dowiemy się już niebawem. Całość projektu – budowa przedszkola i modernizacja gimnazjum według szacunków ma kosztować 7 mln zł.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu