Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
16/01/2019 - 20:55

Rytro: będzie nowe przedszkole. A co z budżetem na 2019 rok?

Rewitalizacja, program rewitalizacji gminy został zmodyfikowany przez nowe władze gminy. Podobnie – ale w mniejszym zakresie – skorygowano projekt budżetu gminy na 2019 rok, który zostawił w schedzie poprzednik wójta Jana Kotarby.

Zobacz też: ​Rytro: Rewolucja w budżecie na 2018 rok – radni nie chcą kredytów

Wielokrotnie pisaliśmy o planach budowy w gminie dwóch wielkich – jak na możliwości finansowe tej gminy – inwestycji – nowej siedziby Urzędu Gminy, który dziś jest w opłakanym stanie i domu kultury. Już po zeszłorocznej rewolucji, kiedy na wniosek ówczesnego wtedy jeszcze radnego Jana Kotarby – radni zablokowali zaciągnięcie kredytów na ten cel.

Przedstawili plan awaryjny – postanowili rozbudować podstawówkę, przenieść tam tych, którzy uczą się w gimnazjum a w zwolnionym w ten sposób okazałym budynku zorganizować miejsce pracy dla gminnych urzędników. Przy czym żaden z tych pomysłów nie miał swojego odbicia w programie rewitalizacji przyjętym wcześniej. A ten dokument otwiera furtkę do możliwości skorzystania ze środków zewnętrznych.

Zobacz też: Bomba w Rytrze: gaz już w 2019 roku!

Teraz ten pomysł zmodyfikowano po raz kolejny – szkoła zostanie rozbudowana na siedzibę wszystkich ryterskich uczniów, ale przedszkole dostanie zupełnie nową siedzibę – gmina chce wybudować przedszkole. Działki są, pieniędzy na razie nie ma, ale są przesłanki – i to twarde – by wierzyć, że je dostanie.

Dla mieszkańców na pewno jednak ważniejszy jest tegoroczny budżet. Wójt Jan Kotarba nie ukrywa, że i Salomon z próżnego nie naleje, dlatego podstawowe założenia budżetu gminy na 2019 rok to scheda po poprzednim wójcie. Ale jest też wiadomość, która na pewno wszystkich ucieszy – wygospodarowano więcej pieniędzy na remont dróg, szczególnie tych, które czekają na naprawę jeszcze od powodzi w 2013 roku. Są też pieniądze na regulacje kwestii własnościowych na drogach.

Szczegóły w materiale filmowym.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu