Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/01/2018 - 16:15

Rytro: Rewolucja w budżecie na 2018 rok – radni nie chcą kredytów

Najważniejsza informacja w sprawie budżetu Rytra na 2018 roku jest taka, że radni nie zgodzili się na zaciągnięcie pięciu milionów kredytu na wkład własny samorządu na budowę nowej siedziby Urzędu Gminy i Gminnego Domu Kultury. Radni przeforsowali alternatywne rozwiązanie: chcą rozbudować Szkołę Podstawową a gimnazjum adaptować na potrzeby ośrodka kultury. Na kredyt na budowę nowej siedziby Urzędu Gminy zgodzą się dopiero po poznaniu rzeczywistych, zaktualizowanych kosztów przedsięwzięcia.

- To proste: po co mamy martwić kredytami na budowę dwóch nowych budynków a w przyszłości się utrzymaniem czterech skoro wszystkie potrzeby gminy można zaspokoić trzema – argumentuje rewolucję szef ryterskiej rady Tomasz Kulig. Na czym owa rewolucja polega? Ano na tym, że w ślad za decyzją rady budynek Szkoły Podstawowej w Rytrze ma być rozbudowany tak, by mogli się tu uczyć wszyscy uczniowie klas od pierwszej do ósmej.

Zobacz też: Rytro: Wójt chce rządzić ze stacji paliw? Tu będzie Urząd Gminy?

- Można pozyskać na to środki z Ministerstwa Edukacji – podkreśla Kulig i zapewnia, że w takiej sytuacji wójt dostanie od gminy zielone światło na zaciągnięcie kredytu na wkład własny.

Kulig podkreśla, że najważniejsze jest to, po rozbudowie podstawówki wszystkie dzieci będą uczyć się w jednym miejscu a jeśli do tego dołoży się fakt, że przy podstawówce jest też gminne przedszkole, to rodzice wszystkich dzieci niezależnie od wieku nie będą dowozić je w jedno miejsce, a nie w dwa jak to jest dotychczas. Będzie taniej a przede wszystkim bezpieczniej. 

Zobacz też: Rytro: Dziś droga do szkoły to horror, ale uczniowie już na Mikołaja dostaną… autobus

Jeśli zostanie rozbudowana podstawówka, to wtedy budynek po gimnazjum będzie można bez przeszkód zaadaptować na potrzeby Gminnego Domy Kultury. Nie będzie to jakieś karkołomne przedsięwzięcie, bo obiekt już taką rolę pełnił w przeszłości dysponując nawet salą kinową na około 100 miejsc, która teraz za pomocą ścianki działowej funkcjonuje jako dwie sale lekcyjne.

Dzięki temu, że do gimnazjum przylega hala sportowa na naprawdę wysokim poziomie, po adaptacji może powstać obiekt, który zaspokoi wszystkie kulturalno-rozrywkowe potrzeby mieszkańców gminy. 

Będzie tu można zorganizować wszystko: bibliotekę, sale widowiskowe, kinowe, bibliotekę a i miejsce na rozrywki sportowe też się znajdzie. Nie będzie mowy o braku miejsc na spotkania stowarzyszeń czy wszystkich tych, którzy krzewią kulturę i rozrywkę na terenie gminy Rytro.  Jednym słowem prawdziwy „full wypas” i za cenę kilka razy niższą niż pochłonęłaby budowa nowej kubatury. Poza tym obiekt usytuowany jest w samym sercu gminy i jest świetnie skomunikowany ze wszystkimi sołectwami. Nie będzie najmniejszego powodu, argumentu, dla utrzymania stanowiska, że trzeba budować zupełnie nowy, kolejny obiekt.

Zobacz też: Rytro: Odbudowa zamku ruszyła pełną parą! [WIDEO]

Jeśli chodzi z kolei o budowę nowej siedziby Urzędu Gminy, radni podejmą z wójtem dyskusję na nowo jedynie pod warunkiem, że gmina dysponować będzie aktualną, rzeczywistą wyceną przedsięwzięcia. Dotychczasowe kalkulacje już dawno zdezaktualizowały się przede wszystkim ze względu na zmiany w przepisach związanych z prawem budowlanym.

Zobacz też: Rytro: Gdzie na "siusiu" i którędy, bo nie ma map?

Wójt twierdzi, że na tę inwestycję sięgnąć można po zastrzyk gotówki ze środków na ochronę środowiska. – Gmina może dostać aż 60 procent dofinansowania z programu Lemur, który zakłada umorzenie pożyczki pod warunkiem uzyskania właściwych efektów ekologicznych, czyli w uproszczeniu zainstalowaniu pomp ciepła i tym podobnych ekologicznych rozwiązań. Szansa jest. Niech się wójt wykaże – mówi bezpardonowo Kulig i zaznacza, że przy rozsądnej propozycji radni „wstętów” dla ewentualnych kredytów na start wójtowi robić nie będą.

- To wszystko musi po prostu mieć ręce i nogi. Po co brać pięć milionów kredytu, skoro wszystko można rozwiązać zdecydowanie racjonalnej, taniej i bezpieczniej dla gminy – podkreśla szef ryterskiej rady i uspokaja przy okazji wszystkich 22 gminnych urzędników, że rada wcale nie kontestuje konieczności zapewnienia im nowej siedziby, ale musi pamiętać, że wszystko ma swoją cenę a działanie na kredyt, tak małej gminie jak Rytro na dobre nie wyjdzie.

O pozostałych szczegółach budżetu Rytra – a innych niespodzianek nie brakuje – napiszemy już jutro.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu