Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
04/09/2020 - 11:10

Rozkład jazdy MPK to „kompletny bałagan”? Parę zmian by się przydało

Wracamy do sposobu informowania pasażerów o zmianach w kursowaniu autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Nasz Czytelnik uważa, że przydałoby się kilka modyfikacji na stronie internetowej przewoźnika, ale nie tylko. O co chodzi?

Rozkład jazdy MPK to „kompletny bałagan”? Parę zmian by się przydało

Wczoraj w publikacji przedstawiliśmy Autobusy MPK kursują objazdami. Tylko czy pasażerowie o tym wiedzą? skargę Czytelnika i stanowisko MPK w sprawie zmian wprowadzonych na liniach 7 i 23 w związku z remontem ulicy Broniewskiego w Nowym Sączu. Zaraz po opublikowaniu artykułu kolejny Czytelnik przedstawił swoje uwagi w tym temacie.

Pan Dariusz Englert napisał do nas, że problem mało skutecznego przekazu informacji nie dotyczy tylko linii  7 i 23. - Od ponad 2 miesięcy autobusy linii 35 dojeżdżają do ulicy Prusa, natomiast na wyświetlaczu mają, że jadą do Jamnicy czy Kamionki Małej. Autobusy linii 25 i 36 kończą na ulicy Ogrodowej/Konstanty - na wyświetlaczach jest Ogrodowa czy Wólki park - obrazuje kolejne problemy.

Czytelnik zwraca też uwagę na fakt, że na stronach internetowych MPK, w zakładce rozkład jazdy na dole jest legenda: jak odczytywać grafiki informujące modyfikacje rozkładów, tyle, że owe grafiki nie mają żadnego pokrycia z odnośnikami do konkretnych numerów linii (grafika poniżej). - Proszę zobaczyć - wszystko w jednym kolorze, jakby objazdów, skrócenia przebiegu trasy nie było. Kompletny bałagan – zaznacza pan Dariusz.

Zaglądamy pod wskazany adres internetowy –faktycznie wszystkie linie są oznaczone tak samo. Wyjątkiem jest linia nocna oznakowana na granatowo. Po prawej stronie są co prawda komunikaty o zmianach, ale warto, by miały one przełożenie w oznakowaniu kolorystycznym samych linii. Bo w przeciwnym wypadku po co zamieszczać jakąś legendę? Gdy oznakowanie będzie spójne, wtedy już na pierwszy rzut oka pasażerowie będą wiedzieli, że szukając tu połączeń muszą dokładniej zwrócić uwagę na dostępność konkretnych przystanków.

Być może zawiodła tu osoby obsługujące stronę internetową MPK, być może nie było wcześniej podobnych uwag od pasażerów. Jedno jest pewne – my ze swojej strony przekażemy ten sygnał bezpośrednio do zarządu spółki.

Zobacz też: Znów zawodzą światła koło galerii Europa. Piesi mają dziś tylko czerwone

Przy okazji warto przypomnieć, że już od kilku lat w Nowym Sączu funkcjonuje Miejski System Powiadamiania SMS. Po zarejestrowaniu się w nim mieszkańcy otrzymują najróżniejsze komunikaty – o zagrożeniach meteo, wydarzeniach kulturalnych itp. Można też wybrać opcję, dzięki która zapewnia dostęp do informacji związanych właśnie Publicznego Transportu Zbiorowego. Szczegółowe informacje i instrukcje znaleźć można pod adresem https://www.nowysacz.pl/sms

Może warto przeanalizować, czy za pośrednictwem tego kanału informacyjnego też nie warto przesyłać wprost do sądeczan dodatkowych komunikatów o zmianie rozkładu autobusów MPK właśnie.  Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info i prt sc strona internetowa MPKDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)