Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
06/05/2017 - 06:00

Romantyczny i bogaty? Sądeczanin chce wziąć ślub w Las Vegas

Ślub i to w Las Vegas? Takie sceny znane z amerykańskich filmów rozbudzają wyobraźnię. O tak niezwykłej scenerii dla zaślubin można sobie pomarzyć. Niekiedy takie marzenia się spełniają. Fantazję i zapewne zasobny portfel ma sądeczanin, który w tym bajecznym miejscu chce się ożenić ze swoją narzeczoną. Ma jednak pewien dylemat. Czy taki ślub będzie ważny w Polsce ?

Z takim dylematem mierzy się nasz czytelnik. Za pośrednictwem serwisu zadał pytanie Barbarze Ferenc-Karolczyk, która udziela bezpłatnych porad prawnych na łamach naszego portalu i miesięcznika.

Co radzi prawniczka?

W celu zawarcia związku małżeńskiego w Las Vegas konieczne jest dopełnienie formalności, których zakres jest zdecydowanie węższy niż w polskim systemie prawnym. Jeżeli spełnicie kryteria wymagane prawem stanowym, uzyskując marriage license (okres ważności 12 miesięcy), a następnie udacie się do urzędu stanu cywilnego bądź wybranej kapliczki, by dopełnić procedury, formalnie będziecie małżeństwem – wyjaśnia Barbarze Ferenc-Karolczyk. 

Przeczytaj też Była miłość, teraz jest rozwód i… niechciane nazwisko po mężu

Ślub udzielony w Las Vegas jest ważny również poza terenem Stanów Zjednoczonych. Konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Aby małżeństwo zawarte za granicą wywierało skutki prawne na terenie Polski, musi ulec ujawnieniu w polskich księgach stanu cywilnego.

Podstawę prawną możliwości rejestracji w naszym kraju małżeństw zawartych za granicą dają przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (dalej jako p.a.s.c.). Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na art. 104 p.a.s.c. regulujący możność przeniesienia do rejestru stanu cywilnego w trybie transkrypcji zagranicznego dokumentu stanu cywilnego.

Przeczytaj też Zza grobu wysłała rodzinie koszmarny prezent

Transkrypcja polega na wiernym i literalnym przeniesieniu treści zagranicznego dokumentu stanu cywilnego zarówno językowo jak i formalnie, bez żadnej ingerencji w pisownię imion i nazwisk osób wskazanych w zagranicznym dokumencie stanu cywilnego. Transkrypcji podlega dokument, który w państwie wystawienia jest uznawany za dokument stanu cywilnego i ma moc dokumentu urzędowego, jest wydany przez właściwy organ oraz nie budzi wątpliwości co do autentyczności (art. 104 ust. 3 p.a.s.c.).

Po zawarciu związku małżeńskiego w Las Vegas oboje małżonkowie będą uprawnieni do złożenia do kierownika polskiego urzędu stanu cywilnego wniosku o transkrypcję zagranicznego dokumentu stanu cywilnego (odpisu aktu małżeństwa z Las Vegas).

Zespół Kancelarii Adwokackiej Barbary Ferenc-Karolczyk udziela bezpłatnych porad prawnych na łamach portalu Sądeczanin.

Pytania do adwokata można zadawać drogą mailową: [email protected].

(ami). fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu