Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
03/01/2017 - 12:00

Była miłość, teraz jest rozwód i… niechciane nazwisko po mężu

Ona i on. Najpierw była wielka miłość, potem ślub i wiara w to, że będą ze sobą już na zawsze. Nie wyszło - teraz się rozwodzą. Ona nawet nie chce dalej nosić jego nazwiska.

Taki problem ma Czytelniczka Sądeczanin.info. Za pośrednictwem naszego serwisu pyta Barbarę Ferenc-Karolczyk, która udziela bezpłatnych porad prawnych na łamach naszego portalu, jak wrócić do nazwiska panieńskiego, bo właśnie rozwodzi się z mężem.

Rozwód nie oznacza automatycznego powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem. Aby powrócić do dawnego nazwiska, trzeba dopełnić kilku formalności – wyjaśnia adwokat Barbara Ferenc-Karolczyk z Kancelarii Adwokackiej w Nowym Sączu.

Przeczytaj też Ona chce sprzedać, a on nie. Małżeński spór o dom

Zmiana nazwiska może nastąpić tylko w ciągu trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, że zmiana nazwiska możliwa jest dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia rozwodu, nie można wystąpić z żądaniem zmiany nazwiska w trakcie trwania postępowania rozwodowego. W przypadku przekroczenia trzymiesięcznego terminu zmiana nazwiska może nastąpić tylko według ustawy o zmianie imienia i nazwiska.

Przeczytaj też Najpierw kredyt, potem rozwód. Co z tym długiem?

Należy też zaznaczyć, że po rozwodzie istnieje możliwość powrotu do nazwiska noszonego bezpośrednio przed zawarciem małżeństwa, nie zaś do nazwiska rodowego. Wobec tego w sytuacji, gdy żona przed zawarciem drugiego małżeństwa nosiła nazwisko z pierwszego małżeństwa, to może powrócić wyłącznie do nazwiska z pierwszego małżeństwa, a nie do nazwiska panieńskiego.

Były mąż nie może wystąpić z roszczeniem o odebranie swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez zawarte z nim małżeństwo, bowiem przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego takiej możliwości nie przewidują.

W celu dopełnienia formalności, Czytelniczka powinna zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego (a jeżeli Czytelniczka jest za granicą – do polskiego konsulatu) i złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC (lub przed konsulem) o powrocie do nazwiska noszonego przed ślubem. Co istotne, oświadczenie takie można złożyć w dowolnym USC, bez względu na miejsce zawarcia małżeństwa, czy miejsce zamieszkania małżonka. Kierownik USC (albo konsul) przyjmie oświadczenie Czytelniczki, a następnie sporządzi protokół. Protokół ten zostanie przesłany do kierownika USC, który sporządził akt małżeństwa, aby dołączył on wpis o nazwisku. Od momentu wpisu w akcie małżeństwa, Czytelniczka będzie mogła posługiwać się nazwiskiem, które nosiła przed ślubem.

Dokumenty, które będą wymagane w USC

wniosek o przyjęcie oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego;
dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) do okazania;
odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie;
dowód uiszczenia opłaty skarbowej – można zapłacić w kasie urzędu albo przelewem na odpowiednie konto urzędu.

Opłata skarbowa za przyjęcie oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego wynosi 11 zł.

Pytania do adwokata można zadawać drogą mailową: [email protected].

(ami) fot.A.M







Dziękujemy za przesłanie błędu