Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
21/02/2023 - 11:15

RDOŚ i Wody Polskie dały kopalni w Barcicach zielone światło. Można kopać dalej

RDOŚ i Wody Polskie uznały, że przedłużenie koncesji na wydobycie piaskowca z kopalni w Barcicach nie wymaga decyzji środowiskowej. Jeśli któryś z okolicznych mieszkańców się z tym nie zgadza, to do 13 marca gmina Stary Sącz udostępnia całą dokumentację w tej sprawie.

Biżuteria, ostrogi i groty wprost ze średniowiecza. Pasjonaci odkryli kolejny skarb

Przypomnijmy. W styczniu zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie: wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn: „Kontynuacja wydobywania kopaliny ze złoża piaskowców magurskich „Barcice 2” w granicach zmniejszonego obszaru górniczego o 1,7504 ha, obejmująca prolongatę ważności koncesji na wydobywanie kopaliny w obrębie części działek ewidencyjnych nr 374/1, 374/2, 389, 401/2, 401/3, 401/5, 413/2, 413/4, 414 położonych w Barcicach gm. Stary Sącz.”

Zgodnie z przepisami stronom, czyli również i przede wszystkim mieszkającym w pobliżu kopalni mieszkańcom, przysługuje prawo do czynnego udziału w każdym stadium postępowania, w tym do składania uwag i wniosków.

Zobacz też: Biżuteria, ostrogi i groty wprost ze średniowiecza. Pasjonaci odkryli kolejny skarb

Teraz sprawę można śmiało uważać za niemal zamkniętą. -  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie z 14 lutego wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie też wyraziło opinię, że przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określiło warunki jego realizacji. Tym samo zakończono postępowanie dowodowe w przedmiotowej sprawie - informuje burmistrz Jacek Lelek.

Jednocześnie zaznacza, że stronom przysługuje prawo do czynnego udziału w każdym stadium postępowania, wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań przed wydaniem ostatecznych decyzji.

Wszystkie dokumenty są do wglądu w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu przy ul. Stefana Batorego 25 - pok. nr 4 w Referacie Ochrony Środowiska, w godzinach pracy urzędu, ale można się z nimi zapoznać jedynie do 13 marca.

A jak na dalsze funkcjonowanie kopalni zapatrują się okoliczni, którzy nie raz i nie dwa protestowali przeciw temu, w jakich godzinach prowadzone jest wydobycie i lata walczyli z wszechobecnym pyłem z wyrobiska? Z informacji docierających do sołtysa Tomasza Koszkula wynika, że jeśli kopalnia nadal będzie działać w tych samych granicach, to większych protestów nie będzie. Gorzej jeśli właściciele chcą rozszerzyć wydobycie na inne działki. – Ale tak naprawdę kluczem do porozumienia jest, by kopalnia trzymała się norm hałasu, minimalizowała możliwość rozchodzenia się pyły z wyrobiska po okolicy – ucina na dziś Koszkul.([email protected] Fot.: ilustracyjne Facebook profil kopalni)







Dziękujemy za przesłanie błędu