Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 30 czerwca. Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
24/04/2015 - 11:45

Promocja książki Jerzego Gizy. "Biblia" sądeckiego wojska

Leszek Zakrzewski, prezes PTH, i płk Mieczysław Kurek, szef Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej zapraszają w sobotę, 25 kwietnia, na promocję książki Jerzego Gizy pt. „SĄDECKI GARNIZON I JEGO ŻOŁNIERZE W PIERWSZYCH LATACH NIEPODLEGŁOŚCI 1918-1922”.
Spotkanie autorskie odbędzie się w historycznych koszarach w Nowym Sączu przy ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5, ze względu na miejsce spotkania organizatorzy proszą o zabranie ze sobą dowodów osobistych, początek o godz. 11.00. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w promocji najnowszej pracy Jerzego Gizy weźmie udział wiele znakomitości z Krakowa i Nowego Sącza, m.in. konsul Węgier.

**
Jerzego Gizę nie trzeba Sądeczanom przedstawiać, absolwent I LO im. J. Długosza i krakowskiej WSP, wnuk gen. Józefa Gizy, działacz niepodległościowy, nauczyciel i pedagog, założyciel i dyrektor pierwszej niepublicznej Szkoły Podstawowej im. J. Piłsudskiego w Krakowie, a później Gimnazjum im. Zb. Herberta; autor m.in. Sądeckiej Listy Katyńskiej (dwa wydania), Organizacja "Wolność" 1918, monografii gen. Gizy, przewodnika po cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu, kilkudziesięciu artykułów o tematyce historycznej, zamieszczanych w periodykach regionalnych m.in. miesięczniku "Sądeczanin". Od wielu lat mieszka w Krakowie, ale serce zostawił w Nowym Sączu.

Najnowsza książka Jerzego Gizy nosi tytuł "Sądecki garnizon i jego żołnierze w pierwszych latach niepodległości 1918-1922". Liczy 760 stron. Zawiera oprócz ogólnych omówień biogramy 555 oficerów, podoficerów i żołnierzy sądeckiego garnizonu. Jest swoistą „biblią” sądeckiego wojska. Ocala od zapomnienia większość dziś już zupełnie zapomnianych postaci, które zapisały choćby drobny ślad, współtworzyły choćby maleńki epizod w historii Nowego Sącza i Sądecczyzny.

Książka składa się z czterech rozdziałów:

I. PIERWSZE TYGODNIE SĄDECKIEGO GARNIZONU (dotyczy listopada i grudnia roku 1918, kiedy wojskowa struktura sądeckiego garnizonu powstawała),
II. SĄDECKI GARNIZON W LATACH 1919–1920 (opowiada m.in. o 1 pułku strzelców podhalańskich, Powiatowej Komendzie Uzupełnień, żandarmerii wojskowej, Szpitalu Załogowym Strzelców Podhalańskich, batalionie wartowniczym, i innych oddziałach wojskowych w sądeckim garnizonie, ale także ciekawym bycie wojskowym jakim był Legion Węgierski),
III. WOJNA 1918-1920 – O NIEPODLEGŁOŚĆ I GRANICE (przedstawia m.in. kalendarium działań wojennych z tych ponad dwóch lat bojów na froncie ukraińskim, czeskim i bolszewickim, nazwiska poległych i zmarłych z ran, nazwiska kawalerów Orderu Virtuti Militari),
IV. W WOLNEJ POLSCE PO DEMOBILIZACJI (przedstawia postaci oficerów i podoficerów służby stałej z lat 1921-1922, kiedy 1 pułk strzelców podhalańskich przeszedł ze stopy wojennej na stopę pokojową).

W aneksie zawarte są różne zestawienia (m.in. oficerów będących absolwentami sądeckich gimnazjów, starosądeckiego Seminarium Męskiego, odznaczonych Virtuti Militari, Krzyżem czy Medalem Niepodległości, zmarłych w sądeckim szpitalu wojskowym, itp.).
(HSZ)






Dziękujemy za przesłanie błędu