Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
28/10/2020 - 07:40

Policja i wojskowe hummery. Co robiła żandarmeria na ulicach Nowego Sącza[WIDEO]

Najpierw przejechała policja na sygnale, a za nią hummery wojskowej żandarmerii. Ta niecodzienna kolumna, która mknęła ulicami Nowego Sącza wzbudziła wśród mieszkańców miasta niepokój. W sieci pojawiły się spekulacje, że ma to coś wspólnego z manifestacjami zwolenników aborcji protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Ile w tym prawdy?

Co robiła wojskowa kolumna na ulicach Nowego Sącza? Czy ma to związek z manifestacjami zwolenników prawa do aborcji? Takie sugestie pojawiły się w komentarzu pod wrzuconym do sieci filmem,  na którym widać przejazd kolumny wojskowych hummerów rondem koło szpitala.

Ile w tym prawdy? Zapytaliśmy o to u źródła czyli w komendzie głównej wojskowej żandarmerii.  

-  Chodzi o rozprzestrzenianie się epidemii i wzrost zachorowań na COVID-19.  Od 28 października żandarmeria wojskowa będzie udzielać pomocy policji w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego – wyjaśnia ppłk Artur Karpienko, rzecznik głównego komendanta. Żołnierzom będą przysługiwać uprawnienia policji. Zarządzenie premiera w tej sprawie w poniedziałek zostało opublikowane w Monitorze Polskim.

Czytaj też Zwolennicy aborcji próbowali wtargnąć do sądeckiej bazyliki? [ZDJĘCIA]

Jak podkreśla rzecznik, w tej sytuacji nie ma nic nadzwyczajnego, bo to już dwudziesty trzeci raz  jak żandarmeria w tym trybie wspiera działania policji.

Zarządzenie premiera dotyczące użycia żołnierzy do pomocy policji wchodziło w życie rokrocznie w czasie świąt państwowych, patriotycznych i religijnych oraz podczas ważnych wydarzeń takich jak EURO 2012, Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO w Warszawie, także cyklicznych akcji takich jak Znicz, Bezpieczne Wakacje, Bezpieczna Droga Do Szkoły, Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego i innych - tłumaczy Atrur Karpienko.

Żandarmeria  będzie mogła podejmować interwencję wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny – dodaje Rzecznik.  

Czytaj też Jakby zarazy było mało. Do Nowego Sącza dotarła kolejna azjatycka plaga  

Z kolei resort obrony narodowej poinformował na Twitterze, że podobna pomoc udzielana była podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa.

(jagienka.michalik@sadeczanin.info. fot. screen .wojsko-polskie.pl)Dziękujemy za przesłanie błędu