Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
21/03/2022 - 11:00

Pobór do wojska w razie wojny. Kogo nasza armia bierze w swe szeregi

Armia wzywa rezerwistów na ćwiczenia. Już wiadomo, że powtórka z manewrów na polu walki odbędzie się w kwietniu. Wedle zapewnień Wojskowej Komendy Uzupełnień to rutynowe ćwiczenia, jakie zostały zaplanowane na ten rok, które nie mają nic wspólnego z wojną na Ukrainie. Warto jednak wiedzieć, jak działa polskie prawo i czego wymaga od polskich obywateli w sytuacji konfliktu zbrojnego.

Czytaj też Wojsko wzywa sądeckich rezerwistów. Kogo powołuje armia? [ZDJĘCIA]

W przypadku konfliktu zbrojnego i ogłoszenia mobilizacji,  pobór do wojska jest w naszym kraju obowiązkowy dla niemal każdego obywatela, który jest  uznany za zdolnego do służby wojskowej. Jedyne ograniczenie  może stanowić wiek, stan zdrowia lub zajmowane stanowisko.

Wedle zapisów Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej każdy obywatel naszego kraju ma obowiązek bronić Ojczyzny. To, kto  jest do tego zdolny, weryfikują wojskowe komisje lekarskie. Muszą się przed nimi stawić mężczyźni, którzy skończyli osiemnaście lat. Ten wymóg dotyczy również kobiet, absolwentek takich kierunków studiów  jak medycyna, analityka medyczna, psychologia,  pielęgniarstwo, farmacja, ratownictwo medyczne  oraz weterynaria. W przypadku trzech ostatnich kierunków obowiązek odnosi się też do absolwentek szkół policealnych.  

Czytaj też Szturm ochotników na batalion terytorialsów w Limanowej. Gdzie budują koszary?

Każdy z potencjalnych kandydatów obojga płci otrzymuje jedną z czterech kategorii – A, B, D lub E.  Przed powołaniem do armii chroni jedynie kategoria E oznaczająca trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Ostatnie, wielkie sprawdzanie tego, kto nadaje się do armii w powiecie nowosądeckim, odbyło się z końcem ubiegłego roku. Przed komisją lekarską, musieli się stawić mężczyźni urodzeni w 2002 roku, także ci, którzy przyszli na świat w latach 1997-2001, jednak nie mieli  określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz ci   urodzeni w latach 2000-2001, uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia czyli z kategorią B.Na wezwanie stawiło się 2448 mężczyzn i 70 kobiet.

Przed komisją stawiły się też  przedstawicielki płci pięknej. To kobiety urodzone w latach 1997-2002,  które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Musiały się też  stawić panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych, także te, które studiują psychologię. W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu były też młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby. 

Jaki jest sądecki bilans sprawdzania tego, kto  nadaje się  kamasze? Na wezwanie stawiło się 2448 mężczyzn i 70 kobiet.

Jaka jest kolejność mobilizacji? Najpierw wzywani są żołnierze rezerwy oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. ([email protected]) fot.terytorialsi.wp.mil.pDziękujemy za przesłanie błędu