Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
02/03/2022 - 07:25

Wojsko wzywa sądeckich rezerwistów. Kogo powołuje armia? [ZDJĘCIA]

Są na to gotowi czy też padł na nich blady strach. Armia wzywa rezerwistów na ćwiczenia. Każdy, kto złożył przysięgę wojskową i dostał przydział mobilizacyjny, może spodziewać się listu z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu. Szkolenie jest obowiązkowe i wymigać się z tego nie można. Czy ma to związek z wojną na Ukrainie?

Armia wzywa rezerwistów na ćwiczenia. Już wiadomo, że powtórka z manewrów na polu walki odbędzie się w kwietniu. Czy jest się czego bać? Czy ma to związek z wojną na Ukrainie.

- To rutynowe ćwiczenia, jakie  zostały zaplanowane na ten rok  - zapewnia Henryk Kiełbasa,  szef Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) w Nowym Sączu. -   Ze względu na pandemię  zostały  przesunięte z pierwszego kwartału na kolejny, drugi kwartał. Nie ma to nic wspólnego z sytuacją na Ukrainie. To standardowe działania.

Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej WKU w Krakowie, żołnierze rezerwy bez cyklicznego szkolenia, z biegiem czasu tracą nabytą w wojsku wiedzę i umiejętności. Dlatego konieczne jest podtrzymywanie ich kondycji i wyszkolenia. Muszą też  zapoznać się  z nowoczesną techniką wojskową i sposobem jej wykorzystywania.

Czytaj też Ponad pół tysiąca uchodźców z Ukrainy dotarło pociągiem do Małopolski [ZDJĘCIA]

Ze szkoleń rezerwy w pewnym momencie zrezygnowano, by powrócić do nich w 2013 roku. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, mają być prowadzone do 2035 roku. 

Ilu rezerwistów powoła na ćwiczenia sądecka wojskowa komenda? – To informacja niejawna – odpowiada  Henryk Kiełbasa.

Kto zostanie powołany do armii?  Jak wyjaśnia wojskowy, wezwanie otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy złożyli przysięgę i mają przydział mobilizacyjny do określonych jednostek. W przypadku szeregowych, to rezerwiści w wieku do 55 lat. W przypadku  oficerów i  podoficerów granica wieku to 63 lata.

Czytaj też Sądeccy przedsiębiorcy załadowali tiry. Wysyłają konwój na Ukrainę 

Czy na ćwiczenia będą powołani też ci, którzy przeszli  kwalifikację wojskową?  Jak tłumaczy szef sądeckiej Wojskowej Komendy Uzupełnień KU,  w szkoleniach można wziąć udział na ochotnika, na własną prośbę.

Ostatnie, wielkie sprawdzanie tego, kto nadaje się do armii w powiecie nowosądeckim, odbyło się z końcem ubiegłego roku. Przed komisją lekarską, musieli się stawić mężczyźni urodzeni w 2002 roku, także ci, którzy przyszli na świat w latach 1997-2001, jednak nie mieli  określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz ci   urodzeni w latach 2000-2001, uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia czyli z kategorią B.

Czytaj też Każdy może nałożyć sankcje na Rosję. Polacy bojkotują rosyjskie produkty 

Przed komisją stawiły się też  przedstawicielki płci pięknej. To kobiety urodzone w latach 1997-2002,  które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Musiały się też  stawić panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych, także te, które studiują psychologię. W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu były też młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby. 

Jaki jest sądecki bilans sprawdzania tego, kto  nadaje się  kamasze? Na wezwanie stawiło się 2448 mężczyzn i 70 kobiet.

Ćwiczenia rezerwistów mogą trwać od dwóch  do trzydziestu  dni w przypadku ćwiczeń krótkotrwałych. Są też  ćwiczenia długotrwałe, które zajmują do dziewięćdziesięciu  dni.([email protected]) fot. jm. terytorialsi.wp.mil.p

Tak może wyglądać szkolenie rezerwistów?
Armia wzywa rezerwistów na ćwiczenia. Każdy, kto złożył przysięgę wojskową i dostał przydział mobilizacyjny, może spodziewać się listu z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu