Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
22/09/2020 - 12:05

Piwniczna: rękodzielnicy tu nie płacą za stragany. Koniec z chińszczyzną

Piwniczna to kolejny samorząd, którego władze wyszły naprzeciw rękodzielnikom i rzemieślnikom ze swojego terenu i stworzyły im możliwość handlu bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat. Gmina już ustawiła stoiska w samym centrum miasta. To mocne przesłanie: koniec z chińszczyzną, stawiamy na rękodzieło!

Piwniczna: rękodzielnicy tu nie płacą za stragany. Koniec z chińszczyzną

Zobacz też: „Umarł król, niech żyje król”. Szef zarządu osiedla Kosarzyska rządzi dalej

Gdy wójt Podegrodzia Stanisław Banach uruchomił „Podegrodzki bazarek” okazało się, że to przysłowiowy strzał w 10. Miejscowi producenci żywności, w tym produktów lokalnych, tradycyjnych dla tej właśnie dla tej okolicy z miejsca skorzystali z oferty i systematycznie handlują na terenie byłej szkoły rolniczej nabytej przez gminę. Mieszkańcy nie muszą już jeździć na Koński Targ w Starym Sączu, który do tej pory był jedynym takim targowiskiem w okolicy.

Teraz wyraz protekcjonizmowi lokalnemu dała Piwniczna. Od kilku dni pod siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury stoją zadaszone, drewniane stragany, na których twórcy ludowi mogą wystawiać na sprzedaż swoje dzieła.

Zobacz też: W deszczu i zimnie, ale bazarek w Podegrodziu i tak okazał się sukcesem

- Czy tylko z naszej gminy? Nie, zapraszamy też twórców z innych miejsc. Ale warunek jest jeden – mogą tu wystawiać jedynie rękodzieło, wszystko co wyszło spod ręki człowieka. Nie ma tu miejsca na sprzedaż pietruszki czy jabłek, bo jabłka rosną same, ale już wytwórcy oscypków są mile widziani. Bo to przecież również nasz sztandarowy produkt regionalny – zaprasza burmistrz Dariusz Chorużyk.

- Stoiska już stoją, na razie zainteresowanie nie jest duże, ale mam nadzieję, że z czasem się to zmieni. Nikt nie pobiera tu żadnych opłat a miejsce jest naprawdę atrakcyjne. Mamy już opracowany stosowny regulamin placu. Twórcy muszą codziennie rano sprawdzić stan stoisk i zgłosić nam ewentualne uszkodzenia a opuszczając stoisko muszą po sobie posprzątać. Stoiska są dostępne cały czas przez siedem dni w tygodniu – podkreśla nasz rozmówca. ([email protected], fot.: UMiG w Piwnicznej-Zdroj).Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)