Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
28/05/2020 - 16:10

O 5 złotych mniej zapłacą seniorzy i niepełnosprawni w Starym Sączu

Starosądeccy radni jednomyślnie przyjęli na ostatniej sesji uchwałę dotyczącą uruchomienia swoistego rodzaju "tarczy śmieciowej" dla najstarszych i niepełnosprawnych mieszkańców gminy. Kto będzie mógł z niej skorzystać?

O projekcie uruchomienia wsparcia finansowego dla tych mieszkańców gminy, którzy najmocniej odczuli ostatnią podwyżkę opłat śmieciowych (stawka skoczyła z 10 na 20 zł, czyli o sto procent od osoby miesięcznie) pisaliśmy w publikacji Dobry Stary Sącz: będzie „śmieciowa” tarcza dla seniorów i niepełnosprawnych

Dziś, już po sesji, na której radni mieli podjąć ostateczne decyzje co do kształtu i zakresu pomocy znamy szczegóły programu, któremu nadano nazwę „Dobry Stary Sącz” i kryteria, które będą upoważniały do korzystania ze wsparcia gminy.

- O pomoc będą się mogli ubiegać seniorzy, którzy najpóźniej w dniu złożenia wniosku skończyli 75 lat i osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tym ostatnim wsparcie będzie udzielane niezależnie od wysokości dochodów, seniorzy będą musieli natomiast spełnić określone kryteria dochodowe - wyjaśnia burmistrz Jacek Lelek.

Zobacz też: Tych jaj gminie Stary Sącz miłośnicy przyrody nie wybaczą

Dochód na seniora 75 plus nie może przekraczać 150 procent kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej (obecnie 1051,5 zł). Jednocześnie senior musi wykazać, że jego miesięczne wydatki na cele bytowe (zakup leków, leczenie, czynsz, gaz, woda, prąd, wywóz śmieci) są wyższe niż 200 zł.

Te same progi finansowe obowiązują również wszystkich członków rodziny wtedy, gdy senior prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z najbliższymi.

Jaka jest wysokość świadczenia, które można w ten sposób uzyskać? To kwota 60 zł, która będzie przyznawana raz w roku. Niektórzy powiedzą, że to mało, ale tu trzeba zaznaczyć, że kwota ta ma być rekompensatą wspomnianej już podwyżki opłaty śmieciowej.

Zgodnie z prawem gmina nie ma prawa dopłacać wprost ani złotówki do systemu śmieciowego, ale program „Stary Dobry Sącz” pozwoli na obejście tych przepisów w taki sposób, by nie naruszyć dyscypliny finansów publicznych. Po jego uruchomieniu beneficjenci zamiast 20 zł zapłacą za śmieci 15 zł miesięcznie.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu