Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
02/12/2020 - 10:15

Nowy Sącz: na płytę sądeckiego rynku ma wrócić duża choinka

Na płytę rynku w Nowym Sączu ma wrócić duża choinka. Nie sztuczna, ale żywa! Wielu sądeczan z pewnością będzie zadowolonych.

Czytaj także:  Aż 100 żywych drzewek na sądeckim Rynku. Będzie nowy wystrój świąteczny

W ostatnich latach na sądeckim rynku przed świętami Bożego Narodzenia była ustawiana choinka, ale sztuczna. W ubiegłym roku zastąpiło ją kilkadziesiąt żywych drzewek świerkowych i jodłowych w doniczkach. Przypomnijmy, że po ich ustawieniu uczniowie z sądeckich szkół i przedstawiciele różnych organizacji ozdabiali choinki, nad którymi objęli patronat. Sztuczna choinka została natomiast przeniesiona na Starą Sandecję, gdzie stanęła nieopodal sztucznego lodowiska.

O tym, by przenieść plastikowe bożonarodzeniowe drzewko z płyty rynku i zastąpić ją żywymi choinkami zadecydował prezydent miasta. - Kończymy już z tą „plastikową rakietą”, a wprowadzamy życie - mówił wtedy Ludomir Handzel. -  Życie to żywe choinki.

O postawienie w tym roku na płycie rynku dużego świątecznego drzewka, pachnącego, żywego świerka wystąpił do władz miasta podczas wczorajszej sesji radny Grzegorz Fecko. Jeszcze przed jej zakończeniem uzyskał odpowiedź od wiceprezydenta Artura Bochenka, że taka żywa choinka zostanie postawiona na płycie rynku. Skąd zostanie przywieziona, jeszcze nie wiemy.

Czytaj także: Świąteczna "plastikowa rakieta” wylądowała na Starej Sandecji

Pięknych okazów choinek na Sądecczyźnie nie brakuje. Takich są pełne lasy chociażby Nadleśnictwa Nawojowa, Nadleśnictwa Stary Sącz oraz Nadleśnictwa Piwniczna Zdrój. Przypomnijmy, że w 2018 roku dorodna jodłą, która miała blisko pięćdziesiąt lat i 16 metrów wysokości trafiła wtedy pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3. Był to dar Nadleśnictwa Nawojowa. Sądeczanin był wówczas z kamerą na miejscu wycinki. Dorodna jodła została wtedy wycięta w Uroczysku Magorzyca w Maciejowej w gminie Łabowa. Szukanie odpowiedniego drzewka, mającego w sobie to „coś” trwało kilka miesięcy.

Czytaj także: Jodła z Nadleśnictwa w Nawojowej stanie pod oknem papieskim [ZDJĘCIA]

Choinka ważąca 1,5 tony została przetransportowana do stolicy Małopolski. Była eskortowana przez Straż Leśną. Jej ustawianie pod Oknem Papieskim będzie trwało w nocy kilka godzin. W ubiegłym roku także Nadleśnictwo w Nawojowej przesłało do Krakowa kolejny dar. Piękny okaz jodły pospolitej został wybrany w leśnictwie Roztoka Wielka w gminie Łabowa. Ścięta jodła miała około 40 lat i 16 metrów wysokości.

- Nawojowscy leśnicy po raz czwarty przekazali choinkę pod słynne okno Papieskie na ul. Franciszkańską 3 w Krakowie – mówi Sądeczaninowi Marcin Skoczeń, z Nadleśnictwa w Nawojowej. – Tę jodłę leśnicy wypatrzyli na wysokości około 730 m n.p.m. Leśnicy wcześniej wyselekcjonowali kilkanaście drzew, które później zostały poddane ocenie przez komisję pod kierunkiem nadleśniczego.(i.michalec@sadeczanin.info), fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu