Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
30/06/2021 - 15:30

Nowy Sącz: ciekawa kwestia z absolutorium dla prezydenta. Winna luka prawna

Prezydent Nowego Sącza, jak już pisaliśmy nie uzyskał po raz trzeci wotum zaufania. Tak zdecydowała podczas wczorajszej sesji absolutoryjnej Rada Miasta. Co w takim razie z udzieleniem gospodarzowi miasta absolutorium za 2020 rok. Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dlaczego?

Pewne jest, że prezydent Ludomir Handzel nie uzyskał wotum zaufania. Za jego udzieleniem gospodarzowi miasta głosowało 11 radnych, dziesięciu było przeciw, zaś jeden radny wstrzymał się od głosu.

- Wotum zaufania prezydent nie uzyskał, mimo, że wygrał głosowanie – tłumaczy Piotr Lachowicz, sekretarz miasta.

Nie ma wotum zaufania, bo nie zdobył bezwzględnej większości głosów ustawowego składu rady. Do uzyskania takiej większości zabrakło prezydentowi jednego głosu. Generalnie za udzieleniem wotum zaufania prezydentowi Handzlowi musiało zagłosować nie jedenastu, ale dwunastu radnych. A tak się nie stało.

A co z udzieleniem prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok?

Przypomnijmy, że wczoraj późnym wieczorem po dwunastu godzinach obrad rada przystąpiła do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie nieudzielenia absolutorium dla prezydenta Miasta Nowego Sącza za 2020 rok. Z takim wnioskiem wystąpiło część członków komisji rewizyjnej rady.

Ośmiu radnych było za nieudzieleniem absolutorium dla prezydenta miasta, jedenastu było przeciw. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Prezydent miasta uzyskał zatem absolutorium, czy nie?

O to zapytaliśmy Piotra Lachowicza, sekretarza miasta Nowego Sącza.

- Jest to sytuacja specyficzna, można powiedzieć patowa. Chodzi tutaj o lukę prawną w ustawodawstwie na poziomie państwowym, nie lokalnym. Prezydent nie ma odmowy udzielenia absolutorium, ale też nie ma udzielonego absolutorium – tłumaczy Piotr Lachowicz. – Jeśli komisja rewizyjna przygotuje wniosek o nieudzieleniu absolutorium, a potem przegra głosowanie i ten wniosek nie przejdzie to wtedy nie ma sytuacji, że prezydentowi nie udzielono absolutorium, ale też oznacza to, że nie została przyjęta uchwała o jego udzieleniu. Dla prezydenta Handzla nic to nie oznacza. Rada Miasta nie może podjąć w takim przypadku żadnych czynności referendalnych.

Aby uchwała była wiążąca, za bądź przeciw przyznaniu absolutorium musi zagłosować bezwzględna większość radnych. Tak się jednak w tym wypadku nie stało.

[email protected]. Fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu