Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
18/05/2024 - 10:25

Noc Muzeów w Nowym Sączu znowu przyciągnęła tłumy [ZDJĘCIA]

Noc Muzeów w Nowym Sączu zawsze przyciąga tłumy. Tak było również i w tym roku. Ci, którzy przyszli w piątkowy wieczór do Galerii Marii Ritter przenieśli się do czasów z początku XX wieku.

Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie znajdują się przy ulicy Rynek 2 w Nowym Sączu. To wyjątkowe miejsce, gdzie czas się zatrzymał w miejscu. W tym roku mieszkanie, kiedyś należące do Marii Ritter, wybitnej sądeckiej malarki w kamienicy na sądeckiej starówce stało się miejscem, w którym Muzeum Ziemi Sądeckiej zorganizowało właśnie tegoroczną Noc Muzeów

Każdy, kto przyszedł do  Galerii Marii Ritter mógł się przenieść czasów z końca XIX i początku XX wieku. Mieszkańcy przyszli na Noc Muzeów  całymi rodzinami. Nie brakowało. Muzeum Ziemi Sądeckiej przygotowało podczas tegorocznej Nocy Muzeów mnóstwo atrakcji.

- Jesteśmy tutaj po raz pierwszy i także po raz pierwszy bierzemy udział w Nocy Muzeów. Miejsce jest niezwykłe. Przyszłam z synem Ostapem i bardzo się nam tutaj podoba. Chciałam, by moje dziecko dowiedziało się czegoś o historii tego miejsca, a przy okazji fajne są atrakcje. Tylko polecić – powiedziała „Sądeczaninowi” pani Irena.

Podczas Nocy Muzeów można było zwiedzić stare wnętrza mieszczańskie, można było zaglądnąć do mieszczańskiej szafy z przełomu XIX/XX wieku i zrobić sobie selfie w stroju z epoki, można było zagrać w dawne gry i zabawy mieszczańskie, włożyć ręce do pudełka sensorycznego i odgadnąć znajdujący się w środku przedmiot.

Ogromną popularnością cieszyły się warsztaty plastyczne dla dzieci, a ramach nich: można było pokolorować starą fotografię, zrobić stylową ramkę czy rameczkę w stylu Art Déco, przymierzyć suknię  i perukę z epoki

Było też oczywiście dla ducha. Muzeum zaoferowało coś dla ucha — koncert malowany dźwiękiem: NIKI4 YOU. 

Zespół RB TRIO [w składzie: Rafał Boniśniak (perkusja, kompozycje), Sebastian Galus (piano) i Dawid Stawecki (bas)] starał się oddać muzycznie dzieła docenionego dopiero po śmierci malarza - Nikifora Krynickiego, urodzonego w Krynicy-Zdrój. Muzyka na żywo będzie połączona z wizualizacjami - obejrzysz prace artysty.  Była to mieszanka jazzu, rocka, funku, soulu, bluesa i innych gatunków muzycznych.

- Noc Muzeów to impreza rodzinna z mnóstwem atrakcji, miedzy innymi warsztatów i zajęć dla dzieci – powiedziała „Sadeczaninowi” Anna Florek z Muzeum Ziemi Sądeckiej. – Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów jest  styl mieszczański, dlatego nie bez powodu jesteśmy w Galerii Marii Ritter. Jest to oryginalne wnętrze, gdzie artystka mieszkała wraz ze swoją rodziną i pracowała. Potem tutaj sama miała tutaj pracownię. Chcieliśmy przybliżyć te zwyczaje mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku. To miejsce ma wyjątkowy klimat. Skrzypi podłoga, są oryginalne meble (świeczniki, stoły). Można wyobrazić sobie jak ludzie mieszkali sto lat temu.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Noc Muzeów w Nowym Sączu znowu przyciągnęła tłumy [ZDJĘCIA]
Noc Muzeów w Nowym Sączu zawsze przyciąga tłumy. Tak było również i w tym roku. Ci, którzy przyszli w piątkowy wieczór do Galerii Marii Ritter przenieśli się do czasów z początku XX wieku.


Dziękujemy za przesłanie błędu