Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
16/07/2019 - 14:40

Nowy Sącz: autobusy MPK będą jeździły do Stronia. Kursy na Limanowszczyznę

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne od sierpnia tego roku zainauguruje połączenie między Sądecczyzną, a powiatem limanowskim. Będą z niego korzystali przede wszystkim mieszkańcy Stronia, niewielkiej miejscowości w gminie Łukowica.

Przypomnijmy, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu  ma zawartą umowę na świadczenie usług przewozu pasażerów z kilkoma sądeckimi gminami m.in.: Nawojową, Podegrodziem, Starym Sączem, Łąckiem, Kamionką Wielką.

W ostatnim czasie ogromnych echem odbiły się w podsądeckich gminach wyniki przedstawione przez audytora zewnętrznego, który wyliczył, że sądecki podatnik dopłaca do każdego wozokilometra przejechanego przez autobusy MPK we wspomnianych gminach ponad dwa złote. Te wyliczenia nie uszły uwadze gospodarzy tych gmin. Niektórzy z nich nie kryli nawet swojego oburzenia skąd takie wyliczenia.

Rozmowy między prezydentem Nowego Sącza Ludomirem Handzlem, a włodarzami podsądeckich gmin, które mają zawartą umowę z sądeckim MPK trwają.

Teraz do grona tych gmin, które zdecydowały się na zawarcie takiego porozumienia dołączyła gmina Łukowica w powiecie limanowskim. Autobusy sądeckiego MPK będą realizowały kursy do niewielkiej miejscowości Stronie. O uruchomienie takiego połączenia zabiegali, poprzez władze tej gminy sami mieszkańcy.

Wójt gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski nie ukrywał, że zapowiedź uruchomienia komunikacji łączącej gminę z Nowym Sączem wywołała ogromne zainteresowanie.

– Na zebraniu wiejskim w sołectwie Stronie na temat połączeń pomiędzy tą miejscowością, a Nowym Sączem przyszło kilkadziesiąt osób, wyrażających chęć i potrzebę bezpośredniego połączenia. Wszystko jest już przygotowane, trwają jeszcze drobne prace konserwatorskie - stwierdził wójt Łuczkowski.

Kursy ruszą w ostatnim tygodniu sierpnia. Chodzi o to, aby zdążyć przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Przewiduje się trzy kursy w godzinach porannych i tyle samo po południu oraz jeden kurs wieczorem. Przewidziane są także dwa kursy weekendowe.

– Ze względu na młodzież dojeżdżającą do Nowego Sącza to połączenie jest bezcenne - podkreślił wójt Łuczkowski.

W tej sprawie zostało właśnie podpisane porozumienie o uruchomieniu takich kursów pod koniec wakacji.

Wydłużenie linii 34 (ta w kierunku Podegrodzia - przyp. red.) do Stronia spowoduje, że eksploatacja połączenia znajdzie się na granicy opłacalności. Dlatego też stawka tzw. wozokilometra została dla Łukowicy ustalona na 3,50 zł. 

Prezes zarządu MPK Jerzy Leszczyński uważa podpisanie umowy za sukces.

Sądeckie MPK przekroczyło, jeśli chodzi o realizowanie usług transportowych granicę Sądecczyzny.

-  Może któraś z sąsiednich gmin na Limanowszczyźnie przyłączy się do Łukowicy – wyraża nadzieję prezes.

Prezydent Ludomir Handzel wyraził nadzieję, że sądeckie MPK, dzięki poszerzaniu zakresu świadczonych usług transportowych będzie się dalej rozwijało.

- Bardzo dziękuję gospodarzowi gminy Łukowica, że właśnie wybrał nas jako operatora i będzie korzystał z usług naszej spółki – powiedział prezydent Ludomir Handzel. Dodał też, że spółka posiada zarówno odpowiedni tabor, jak i kierowców.

[email protected], źródło: UM w Nowym Sączu, Fot. arch. Sądeczanin.info, UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu